| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak uprościć rachunkowość w małej firmie

Jak uprościć rachunkowość w małej firmie

Wielu przedsiębiorców rozliczających podatek dochodowy na zasadach ogólnych nie zdaje sobie sprawy, że nie muszą składać comiesięcznych deklaracji. Przepisy przewidują uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podstawie dochodu osiągniętego w latach poprzednich. Także deklaracje VAT nie muszą być składane co miesiąc – znaczna część podatników może wybrać rozliczenia kwartalne. Korzystając z tych przepisów małe firmy mogą ułatwić sobie rozliczenia z fiskusem.

Zwolnienie od VAT – tylko dla małych firm
 
Podatkiem, który budzi u przedsiębiorców najwięcej obaw, jest VAT. Wynika to przede wszystkim z faktu, że przepisy podatku od towarów i usług sformułowane są w bardzo skomplikowany sposób. Ponadto skutki ewentualnej pomyłki są dużo bardziej dotkliwe niż w przypadku innych podatków. Dlatego też wiele małych firm stara się utrzymać podmiotowe zwolnienie od podatku od towarów i usług. Przepisy zwalniają od VAT podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Maksymalna wartość sprzedaży opodatkowanej w 2005 r. uprawniającej do zwolnienia od VAT w 2006 r. wynosi 39 200 zł. Należy podkreślić, że do wartości sprzedaży nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Ze zwolnienia podmiotowego mogą także skorzystać podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu. Podmiot taki jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty 10 000 euro.
 
 
VAT – można rozliczać kwartalnie
 
Ustawa o podatku od towarów i usług pozwala mniejszym podatnikom na przyjęcie rozliczeń kwartalnych. Dzięki temu mogą oni składać deklaracje tylko cztery razy w roku: do 25 stycznia, kwietnia, lipca i października. Możliwość ta dotyczy tzw. małych podatników.
Mały podatnik może zastosować kasową metodę rozliczania VAT. Polega ona na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. W zakresie czynności, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał przed okresem, za który podatnik rozlicza się metodą kasową, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z zasadami ogólnymi.
PAMIĘTAJ
Rozliczenia kwartalnego VAT powinny unikać podmioty, u których zwykle występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. W ich przypadku późniejsze rozliczenie podatku będzie się wiązało z wydłużeniem terminu jego zwrotu.
Aby wybrać metodę kasową, konieczne jest pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik zamierza stosować metodę kasową. Wybór tej metody należy dokładnie przemyśleć. Można z niej zrezygnować dopiero po upływie 12 miesięcy, w trakcie których podatnik rozliczał się tą metodą. A wiążą się z nią poważne zagrożenia.
Podatnicy, którzy wybrali metodę kasową wystawiają faktury VAT-MP. Upoważniają one nabywcę towarów lub usług do odliczenia zawartego w nich podatku naliczonego dopiero po opłaceniu faktury. A to powoduje, że znaczna część firm unika transakcji z podatnikami wystawiającymi faktury VAT-MP (chociażby ze względu na komplikacje ewidencji). Podatnik, który wybrał metodę kasową, automatycznie musi rozliczać się kwartalnie.
Pozostali mali podatnicy mogą wybrać kwartalne rozliczanie na zasadzie dobrowolności. Należy jedynie pamiętać, że wybór trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego można zmienić dopiero po upływie roku jego stosowania. Ten sposób jest korzystny dla każdego podatnika, u którego stale występuje podatek do zapłaty. Dotyczy to więc zdecydowanej większości przedsiębiorców. Co prawda rozliczając się kwartalnie, nie obniżą oni swoich zobowiązań podatkowych, ale przesuną termin zapłaty podatku.
Warunkiem kwartalnego rozliczania VAT jest uprzednie pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który będzie po raz pierwszy składana kwartalna deklaracja podatkowa.
Podatnicy, którzy wybrali kwartalną metodę rozliczeń, mogą ponownie składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne, nie wcześniej jednak niż po upływie roku, w którym rozliczali się za okresy kwartalne. Przed zmianą sposobu rozliczania powinni oni zawiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do ostatniego dnia kwartału, za który będzie składana ostatnia deklaracja VAT-7K.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK