| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak uprościć rachunkowość w małej firmie

Jak uprościć rachunkowość w małej firmie

Wielu przedsiębiorców rozliczających podatek dochodowy na zasadach ogólnych nie zdaje sobie sprawy, że nie muszą składać comiesięcznych deklaracji. Przepisy przewidują uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podstawie dochodu osiągniętego w latach poprzednich. Także deklaracje VAT nie muszą być składane co miesiąc – znaczna część podatników może wybrać rozliczenia kwartalne. Korzystając z tych przepisów małe firmy mogą ułatwić sobie rozliczenia z fiskusem.

Uproszczenia – najlepiej od początku roku
 
Najdogodniejszym terminem wprowadzania uproszczeń jest początek roku. Kluczową datą jest 20 stycznia. W tym terminie podatnicy dokonują wyboru jednej z dozwolonych przez prawo form opodatkowania. Do tego dnia istnieje możliwość złożenia następujących oświadczeń:
• o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
• o wyborze opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie,
• o wyborze opodatkowania w formie karty podatkowej,
• o wyborze opodatkowania działalności gospodarczej 19-proc. podatkiem liniowym.
Należy pamiętać, że podatnik składa jedno z powyższych oświadczeń, tylko jeśli postanowił zmienić dotychczas stosowane zasady. Jeżeli natomiast do 20 stycznia 2006 r. przedsiębiorca nie złoży stosownego oświadczenia (i nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej), przyjmuje się, że opłaca podatek dochodowy na takich samych zasadach jak w roku poprzednim.
PRZYKŁAD Podatnik opłacał w 2005 r. podatek liniowy i nadal chciałby być opodatkowany w tej formie.
Nie musi on składać oświadczenia o wyborze opodatkowania działalności gospodarczej 19-proc. podatkiem liniowym Nie musi też składać w urzędzie skarbowym żadnych oświadczeń.
PAMIĘTAJ
Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od VAT lub zrezygnował z tego zwolnienia, dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, może ponownie z niego skorzystać.
Nieco więcej czasu do namysłu mają firmy rozważające możliwość opłacania zaliczek w sposób uproszczony – bez konieczności składania comiesięcznych deklaracji. W tym przypadku termin – co do zasady – to 20 lutego (termin wpłaty pierwszej zaliczki). Także w tym przypadku, jeśli podatnik w roku poprzednim opłacał zaliczki w sposób uproszczony i chciałby kontynuować tę formę rozliczeń z urzędem skarbowym, nie musi składać oświadczenia.
 
Słownik terminologiczny
 
Mały podatnik VAT – rozumie się przez to podatnika podatku od towarów i usług:
• u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro,
• prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami powierniczymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 30 000 euro.
Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. W 2006 r. do małych podatników zaliczane są podmioty, których obroty w 2005 r. nie przekroczyły 3 133 000 zł (lub 117 000 zł w przypadku przedsiębiorstwa maklerskiego).
 
Konrad Piłat
 
Gazeta Prawna Nr 250/2005 [Dodatek: Firma i Klient] z dnia 2005-12-27
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK