| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przyspieszyć amortyzację

Jak przyspieszyć amortyzację

Kiedy stosować amortyzację jednorazową? Jak najkorzystniej amortyzować nowe środki trwałe? Kiedy stosować indywidualne stawki amortyzacyjne? Jak najszybciej zamortyzować firmowe komputery? Kiedy auto amortyzować według wyższej stawki? Jak amortyzować inwestycje w obcych obiektach?

Kiedy można przyspieszyć amortyzację budynków
 
Zgodnie z art. 22i ustawy o PIT oraz odpowiadającym mu co do treści art. 16i ustawy o CIT dla budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych, stawkę wynikającą z wykazu można podwyższyć przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 1,2. Za pogorszone warunki używania budynków i budowli uważa się używanie tych środków trwałych pod ciągłym działaniem wody, par wodnych, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury oraz innych czynników powodujących przyspieszenie zużycia obiektu. Jako przykład tego rodzaju budowli można podać kompostownię. Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu w wyjaśnieniu z 22 lipca 2005 r. nr ZD/406-92/CIT/05 potwierdził, że amortyzacja linii technologicznej, w skład której wchodzą: budynek pasteryzatorni (KŚT – 101), wiata do produkcji kompostu zielonego (KŚT – 104), place służące do mieszania kompostu i drogi, jako ciągi komunikacyjne, służące do przemieszczania kompostu pomiędzy poszczególnymi fazami produkcji (KŚT-220) może zostać przyspieszona przy zastosowaniu współczynnika 1,2. W opinii urzędu, w takim przypadku spełnione zostały przesłanki uzasadniające dokonanie stosownego podwyższenia stawek amortyzacyjnych, albowiem środki trwałe wchodzące w skład tzw. kompostowni używane są pod ciągłym działaniem par wodnych, nagłych zmian temperatur, szkodliwych środków chemicznych, które wydzielając się w procesie produkcji kompostu powodują przyspieszenie zużycia wskazanego obiektu.
SZCZEGÓŁOWY PODZIAŁ ŚRODKÓW TRWAŁYCH
Grupa 0 – Grunty
Grupa 1 – Budynki i lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu niemieszkalnego
Grupa 2 – Obiekty inżynierii lądowej i wodnej
Grupa 3 – Kotły i maszyny energetyczne
Grupa 4 – Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
Grupa 5 – Specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty
Grupa 6 – Urządzenia techniczne
Grupa 7 – Środki transportu
Grupa 8 – Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie
Grupa 9 – Inwentarz żywy
W sytuacji gdy budynki lub budowle użytkowane są w warunkach złych, stawka może zostać podwyższona przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 1,4. Ustawy o podatkach dochodowych precyzują, że za złe warunki używania budynków i budowli uważa się używanie tych środków trwałych pod wpływem niszczących środków chemicznych, a zwłaszcza gdy służą one produkcji, wytwarzaniu lub przechowywaniu żrących środków chemicznych. Dotyczy to również przypadków silnego działania na budynek lub budowlę niszczących środków chemicznych rozproszonych w atmosferze, wodzie lub wydzielających się w postaci oparów, których źródłem są inne obiekty znajdujące się w pobliżu.
WAŻNE
Podatnicy mogą obniżać podane w wykazie stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Z możliwości tej warto skorzystać, jeśli firma kilka lat z rzędu ponosi straty.
W razie wystąpienia bądź ustania opisanych warunków uzasadniających podwyższenie stawek dla nieruchomości, ulegają one podwyższeniu lub obniżeniu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające te zmiany.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK