| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przyspieszyć amortyzację

Jak przyspieszyć amortyzację

Kiedy stosować amortyzację jednorazową? Jak najkorzystniej amortyzować nowe środki trwałe? Kiedy stosować indywidualne stawki amortyzacyjne? Jak najszybciej zamortyzować firmowe komputery? Kiedy auto amortyzować według wyższej stawki? Jak amortyzować inwestycje w obcych obiektach?

Co to jest amortyzacja degresywna
 
Amortyzacja degresywna to metoda naliczania odpisów amortyzacyjnych pozwalająca na skrócenie okresu zaliczania wartości początkowej środka trwałego. Może być ona zastosowana w przypadku użytkowania maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych oraz środków transportu. Metody tej nie można stosować do samochodów osobowych.
Stosując amortyzację degresywną podatnik w pierwszym podatkowym roku używania środka trwałego dokonuje odpisów amortyzacyjnych obliczanych od wartości początkowej środka trwałego. Stosuje przy tym stawki podane w wykazie podwyższone przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 2. W następnych latach podatkowych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat używania. Począwszy od roku podatkowego, w którym amortyzacja degresywna miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych metodą liniową i przy zastosowaniu stawek wynikających z wykazu (ewentualnie podwyższonych, jeśli spełnione są odpowiednie warunki).
W przypadku używania środków trwałych, w stosunku do których można zastosować amortyzację degresywną w zakładzie położonym na terenie gminy o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo w gminie zagrożonej recesją i degradacją społeczną, których wykaz na podstawie odrębnych przepisów ustala Rada Ministrów, stawki podane w wykazie stawek amortyzacyjnych można podwyższyć przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 3. Jeżeli w trakcie roku podatkowego gmina zostanie wyłączona z wykazu, podatnik może stosować do końca tego roku podwyższone stawki amortyzacyjne.
 
Jak amortyzować fabrycznie nowe środki trwałe
 
Korzystne zasady amortyzacji przewidziane są w przypadku zakupu fabrycznie nowych środków trwałych, zaliczonych do grup 3-6 Klasyfikacji. W pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, odpis amortyzacyjny wynosi 30 proc. wartości początkowej.
Jednak w niektórych przypadkach odpis ten może być jeszcze wyższy. Przepisy stanowią, że w przypadku, gdy wysokość odpisów 30-proc. odpisu amortyzacyjnego byłaby niższa od odpisów obliczonych przy zastosowaniu metody degresywnej z użyciem współczynnika 2, to wówczas podatnicy mogą dokonywać odpisów przy zastosowaniu stawki z wykazu podwyższonej o współczynnik nie wyższy niż 3,0. W tym wypadku roczną kwotę amortyzacji ustala się w proporcji do liczby pełnych miesięcy pozostałych do końca roku, od momentu wprowadzenia środków do ewidencji.
Preferencyjny odpis w pierwszym roku eksploatacji fabrycznie nowego środka trwałego może być dokonywany jednorazowo nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji. Podatnik może również stosować zasady ogólne, czyli naliczać amortyzację co miesiąc lub co kwartał. W następnym roku podatkowym podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej metodą liniową bądź degresywną przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 2.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »