| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prowadzić rachunkowość jednostki w stanie upadłości

Jak prowadzić rachunkowość jednostki w stanie upadłości

Jednostki postawione w stan upadłości muszą utworzyć rezerwę na przewidywane koszty i straty spowodowane utratą kontynuacji działania. Muszą również sporządzić sprawozdanie, jednak na innych zasadach niż w przypadku, gdyby prowadziły działalność bez zgłoszenia upadłości.

Dwie upadłości
 
Kwestię upadłości reguluje ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm., dalej prawo upadłościowe). Zgodnie z jej przepisami upadłość ogłasza się w stosunku do podmiotów niewypłacalnych, które nie wykonują wymagalnych zobowiązań.
Nie musi ona jednak wiązać się od razu z likwidacją przedsiębiorstwa. Ogłoszona upadłość może przewidywać zawarcie układu. Takie rozwiązanie natomiast przyjmowane jest wtedy, gdy w ten sposób wierzyciele będą mogli odzyskać środki o większej wartości niż w przypadku przeprowadzenia postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika.
Zgodnie z art. 59 prawa upadłościowego, w przypadku ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu sąd może pozostawić w rękach upadłego prawo do zarządzania majątkiem. W takiej sytuacji powołany jest nadzorca sądowy, który kontroluje przedsiębiorstwo i podejmowane w nim decyzje. Z mocy prawa ma on też możliwość uzyskania wszelkich wyjaśnień dotyczących majątku przedsiębiorstwa w stanie upadłości oraz dostęp do jego ksiąg rachunkowych.
W przypadku ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego zastosowanie ma art. 57 prawa upadłościowego. Jeżeli tak się stanie, konieczne jest wydanie syndykowi całego majątku, a także dokumentacji dotyczącej działalności, przede wszystkim ksiąg rachunkowych oraz ewidencji prowadzonych dla celów podatkowych.
 
Kierownik jednostki
 
Jeżeli syndyk lub zarządca ustanowiony w postępowaniu upadłościowym czy też likwidator prowadzą przedsiębiorstwo upadłego, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.), uznawani są za kierownika jednostki. Taka regulacja wiąże się z odpowiedzialnością za przejęte księgi rachunkowe, a także ewentualne dalsze ich prowadzenie.
Świadomość syndyka o odpowiedzialności jest tym bardziej istotna, że przepisy prawa upadłościowego dają mu możliwość dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa postawionego w stan upadłości. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli zgodnie z art. 312 prawa upadłościowego możliwe jest zawarcie układu z wierzycielami lub prawdopodobna jest sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego w całości lub jego zorganizowanych części. Należy jednak pamiętać, że jeżeli syndyk prowadzi przedsiębiorstwo upadłego, obowiązany jest do podjęcia wszelkich działań zapewniających zachowanie przedsiębiorstwa co najmniej w niepogorszonym stanie.
Trzeba też pamiętać, że jeżeli przedsiębiorstwo ma być prowadzone przez syndyka dłużej niż trzy miesiące od dnia ogłoszenia upadłości, wymaga to zgody rady wierzycieli. Jeżeli zaś nie została ona ustanowiona to sędziego, komisarza.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK