| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach elektronicznych

Wszystko o fakturach elektronicznych

Faktury elektroniczne są coraz chętniej wykorzystywane przez przedsiębiorców. Możliwość ich wystawiania i przesyłania zagwarantowało obowiązujące od ponad roku rozporządzenie ministra finansów. Żeby jednak z tej możliwości skorzystać, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Podstawowym warunkiem skorzystania z tej możliwości jest jednak uzyskanie uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury.

Rozporządzenie przewiduje możliwość wystawiania, przesyłania oraz przechowywania faktur w formie elektronicznej po spełnieniu określonych warunków, do których należy w szczególności posługiwanie się bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Taki bezpieczny podpis ma na celu zagwarantowanie autentyczności pochodzenia i integralności treści e-faktur, a ponadto, zgodnie z ustawą o podpisie elektronicznym, jest on równoważny pod względem skutków prawnych z podpisem własnoręcznym.
Do składania bezpiecznego e-podpisu potrzebne są specjalne urządzenia, w szczególności karta mikroprocesorowa wraz z oprogramowaniem, na której znajdują się umożliwiające szyfrowanie klucz prywatny (znany tylko właścicielowi) oraz klucz publiczny (udostępniany wszystkim osobom, z którymi kontaktuje się właściciel klucza), a także certyfikat kwalifikowany. Firmy świadczące usługi certyfikacyjne oferują z reguły własne karty. Możliwe jest jednak przyznanie certyfikatu kwalifikowanego na kartę innego producenta, pod warunkiem że karta taka zostanie uznana przez centrum certyfikacji za komponent techniczny spełniający wymogi bezpieczeństwa.
Potwierdzenie przynależności klucza publicznego do danej osoby zapewniają specjalne certyfikaty. Certyfikat jest swoistym elektronicznym dowodem tożsamości, zawierającym dane niezbędne do weryfikacji e-podpisu. Certyfikaty kwalifikowane, niezbędne dla posługiwania się bezpiecznym e-podpisem, mogą wystawiać jedynie jednostki wpisane do rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne. Obecnie są to: Unizeto Technologies, Krajowa Izba Rozliczeniowa oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Przed wydaniem certyfikatu podmiot świadczący usługi certyfikacyjne weryfikuje tożsamość wnioskodawcy oraz sprawdza inne dokumenty wymagane do zawarcia umowy (wymagania firm certyfikacyjnych są tu różne, szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne są np. na stronach internetowych tych firm). Przed zawarciem umowy i uzyskaniem certyfikatu konieczne jest także zapoznanie się z warunkami świadczenia usług certyfikacyjnych. Jest to kluczowy dokument, który określa warunki użycia certyfikatu, zakres i ograniczenia jego stosowania, a także ograniczenia odpowiedzialności centrum certyfikacji, wreszcie przypadki zawieszania i unieważniania certyfikatów.
W ofercie dostępne są kompletne zestawy do składania bezpiecznych e-podpisów zawierające certyfikat (certyfikaty), karty kryptograficzne wraz z oprogramowaniem służącym do podpisywania, weryfikacji, sterownikami czytników kart itd. Zestawy te różnią się elementami informatycznymi i oferowanym oprogramowaniem, firmy certyfikacyjne zapewniają także różne okresy ważności certyfikatów (1 lub 2 lata). Koszt zakupu zestawu do składania bezpiecznego e-podpisu wynosi ok. 400–600 zł plus ok. 150–200 zł rocznie za odnowienie certyfikatu. Należy bowiem pamiętać, że bezpieczny podpis elektroniczny wywołuje określone skutki prawne, pod warunkiem że został złożony w okresie ważności certyfikatu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przybył

Doradca podatkowy www.mp-consulting.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK