| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak ujmować w księgach bony świąteczne

Jak ujmować w księgach bony świąteczne

Przekazywane pracownikom bony towarowe i paczki mogą być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W takim przypadku nie odprowadza się od nich składek ZUS. Będzie to odzwierciedlone w ewidencji księgowej.

Fundusz socjalny
 
Bony i paczki sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie powinny być wręczane każdemu pracownikowi. Przekazywanie tego typu świadczeń uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Taki wymóg stawia art. 8 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.).
Otrzymane bony niezależnie od źródła finansowania dla obdarowanych zawsze będą stanowiły przychód. W związku z tym będą podlegały obciążeniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast jeżeli będą one zakupione ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wartość przekazanych bonów nie będzie podstawą obliczania wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Warto wiedzieć, że wydatki na ten cel w tym przypadku (finansowane z ZFŚS) nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Dzieje się tak ze względu na fakt, że przepisy podatkowe zaliczają do kosztów uzyskania przychodów odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy. Pod warunkiem, że środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.
Duże znaczenie przy ewidencji bonów będzie miał również fakt, że nie podlegają one podatkowi od towarów i usług. Ponieważ w związku z ich nabyciem nie wystawia się faktury VAT, w księgach rachunkowych wprowadzane będą na podstawie paragonu.
 
Ewidencja księgowa
 
Zakup bonów towarowych na podstawie otrzymanego paragonu można zaewidencjonować zapisem strona Wn konto 300 „Rozliczenie zakupu”, strona Ma konto 202 „Rozrachunki z dostawcami z tytułu dostaw i usług”. Dzieje się tak, jeżeli zapłata następuje w innym czasie niż sam zakup. W takim przypadku w momencie uregulowania płatności należy wprowadzić zapis: strona Wn konto 202 „Rozrachunki z dostawcami z tytułu dostaw i usług”, strona Ma konto „Rachunek bankowy ZFŚS”. Kolejne zapisy zostaną wprowadzone do ksiąg w momencie:
• przekazania bonów osobie odpowiedzialnej za ich wydanie: Wn konto 230 „Rozrachunki z pracownikami”/Ma 300 konto „Rozliczenie zakupu”,
• wydania bonów towarowych pracownikom na podstawie listy potwierdzającej odbiór: Wn konto 831 „Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych”/Ma konto 230 „Rozrachunki z pracownikami”,
• obciążenia pracownika zaliczką na podatek (19 proc.) od wartości otrzymanych bonów (najczęściej pracodawca potrąca tą wartość z wynagrodzenia w kolejnym miesiącu) Wn konto 230 „Rozrachunki z pracownikami”/Ma 220 konto „Rozrachunki publicznoprawne.”
 
Paczki z funduszu
 
Trochę odmienne zasady dotyczą paczek świątecznych zakupionych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W tym przypadku zastosowanie będzie miał art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem podatku dochodowego nie płaci się od wartości rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Warto jednak pamiętać, że za rzeczowe świadczenia nie są uważane bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
Jeżeli więc przekazane paczki nie przekraczają podanego limitu, nie odprowadza się od nich ani podatku dochodowego, ani składek ZUS.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK