| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak opodatkować najem majątku firmy

Jak opodatkować najem majątku firmy

Umowa najmu jest jednym z podstawowych rozwiązań, które umożliwia wykorzystywanie w prowadzonej działalności gospodarczej cudzych składników majątku. Podstawowym celem zawierania tego typu umów jest przede wszystkim zmniejszenie czy też optymalizowanie kosztów prowadzonej działalności bez potrzeby nabywania wykorzystywanego majątku na własność.

Z uwagi na fakt, że pytanie dotyczy podmiotu prowadzącego księgi rachunkowe, te same zasady dotyczyć będą zarówno osób prawnych, jak i osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla uproszczenia, w poniższych wyjaśnieniach powołane zostały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Rozwijając powyższą zasadę przepis ten stanowi ponadto, iż w danym roku potrącane są także koszty uzyskania przychodów poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, jeżeli dotyczą one danego roku podatkowego.
W przedmiotowej sytuacji przyjąć należy założenie, że koszt w postaci czynszu najmu jest bezpośrednio związany z przychodami osiąganymi przez podatnika. Koszt ten można przypisać do przychodów konkretnego roku. Odnosząc zatem powyższy przepis do zapłaconych z góry kosztów najmu, należy stwierdzić, że poniesiony w związku z tym wydatek powinien zostać przyporządkowany do przychodów osiągniętych przez podatnika w okresie trwania najmu.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wprowadzają wymogu przyporządkowywania kosztów do przychodów osiąganych w danym miesiącu, jednakże zgodnie z praktyką organów podatkowych przyporządkowanie takie powinno mieć miejsce także w trakcie roku podatkowego. W piśmie ministra finansów z 4 stycznia 2002 r., nr PB4/AS-8214-2365-441/01 wyrażony został następujący pogląd, że (.) jeżeli dana usługa o charakterze ciągłym (np. najem) wykonywana jest w dłuższym okresie sprawozdawczym, natomiast opłaty za wykonanie tej usługi (czynsz najmu) uiszczane są zanim nastąpi wykonanie tej usługi, to również rozliczenie kosztów, w myśl powołanego art. 15 ust. 4 ustawy, powinno nastąpić w miesiącu wykonania usługi lub częściowego jej wykonania, a więc zgodnie z zasadą potrącalności kosztów w czasie.
Analogiczny pogląd prezentowany jest w pismach organów podatkowych (przykładowo pismo naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 6 maja 2004 r., nr US 72/ROP1/423 /426/04/PS).
Reasumując, w opisanej sytuacji podatnik przez okres trwania najmu powinien co miesiąc zaliczać do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalną część wydatku poniesionego w związku z zapłatą czynszu najmu z góry.
Powyższe wnioski pozostaną aktualne także na gruncie znowelizowanych przepisów ustaw regulujących podatki dochodowe (nowelizacja wchodzi w życie w dniu 1 stycznia 2007 r.). Utrzymana została zasada, zgodnie z którą koszty dotyczące przychodów danego roku są rozliczane w tym roku, także w sytuacji, gdy zostały poniesione przed rokiem, w którym osiągnięty został przychód związany z tymi kosztami (w opisanej sytuacji chodzi o część opłaconych z góry kosztów najmu, która przypada na działalność prowadzoną w drugim roku trwania umowy).

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK