| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak opodatkować najem majątku firmy

Jak opodatkować najem majątku firmy

Umowa najmu jest jednym z podstawowych rozwiązań, które umożliwia wykorzystywanie w prowadzonej działalności gospodarczej cudzych składników majątku. Podstawowym celem zawierania tego typu umów jest przede wszystkim zmniejszenie czy też optymalizowanie kosztów prowadzonej działalności bez potrzeby nabywania wykorzystywanego majątku na własność.

Koszty uzyskania przychodów
 
Opodatkowaniu na zasadach ogólnych podlega dochód, który stanowi przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. W razie uzyskiwania przychodów z najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej rozliczanie kosztów uzyskania przychodów co do zasady nie różni się od rozliczania innych kosztów ponoszonych z tytułu prowadzenia działalności.
Zasadniczo kwalifikacja ponoszonych przez podatnika wydatków jako kosztów uzyskania przychodów następuje z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ust. 1 oraz art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.
Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wyraźnie wyłączonych.
Konkretny wydatek będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów tylko wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki. Przede wszystkim wydatek powinien być faktycznie poniesiony przez podatnika, jego poniesienie musi mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością i dodatkowo powinien być poniesiony w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów.
Aby zaliczenie danego wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodu było możliwe, konieczne jest wystąpienie związku przyczynowo-skutkowego kosztu z uzyskanym przychodem. Jak wiadomo, przepisy nie zawierają enumeratywnego wyliczenia wydatków, które mogą być uznane za koszt, wiadomo jednak jakie wydatki nie mogą być uznane za koszt. Jak wskazał NSA w wyroku z 9 lutego 2001 r., wydatek musi być poniesiony w taki sposób, by racjonalnie działający przedsiębiorca mógł w związku z nim spodziewać się z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia przychodu (sygn. akt I SA/Gd 1367/98, niepublikowany). Zasadniczo podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod warunkiem że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub mogło mieć bezpośredni albo pośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu i wydatek ten nie znajduje się w tzw. negatywnym katalogu kosztów.
POWSTANIE PRZYCHODU
W razie uzyskiwania przychodów z najmu jako przychodów z działalności gospodarczej przychód powstaje w momencie, w którym należności z umów najmu stały się wymagalne. Nie ma natomiast tutaj znaczenia fakt, czy rzeczywiście zostały one przez najemcę zapłacone.
MOŻLIWOŚCI OPODATKOWANIA
Przychody wynikające z umów najmu zawartych w ramach działalności gospodarczej mogą być opodatkowane skalą progresywną lub podatkiem liniowym, przy czym opodatkowaniu podlega zawsze dochód.
WYŁĄCZENIE Z PODATKU LINIOWEGO
Nie można opodatkować podatkiem liniowym przychodów uzyskanych z najmu jako odrębnego źródła przychodów.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK