| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak występować o interpretacje podatkowe w 2007 roku

Jak występować o interpretacje podatkowe w 2007 roku

Jeszcze tylko przez pół roku wiążące interpretacje podatkowe wydawane będą na dotychczasowych zasadach. Później nastąpi zmiana. Od 1 lipca 2007 r. interpretacje będzie wydawał minister finansów.

Gdzie obecnie składamy wniosek
 
Wniosek o wydanie interpretacji należy złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, naczelnika urzędu celnego lub wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty albo marszałka województwa.
Ważne, aby składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent wyczerpująco przedstawił w nim stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie. Bez tych elementów wniosek zostanie przez organ odrzucony, a podatnik poproszony o jego uzupełnienie. Organ podatkowy na wydanie interpretacji podatkowej ma 3 miesiące od dnia wpłynięcia wniosku podatnika. W przypadkach uzasadnionych złożonością sprawy termin może zostać przedłużony do 4 miesięcy.
 
Od lipca zmiany
 
Zupełnie nowa procedura obowiązywała będzie natomiast od 1 lipca 2007 r. Zmiana procedury wydawania wiążących interpretacji podatkowych wynika z przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1590). Sama ustawa weszła w życie 1 stycznia, jednak część jej przepisów - w tym te, które dotyczą interpretacji podatkowych - wejdzie w życie dopiero 1 lipca 2007 r., czyli za pół roku.
Najważniejsze zmiany dotyczą podmiotu, który będzie wydawał interpretacje, oraz opłat, które będziemy musieli uiścić za ich wydanie. Warto też wiedzieć, że wnioski o wydanie pisemnych interpretacji podatkowych wniesione przed 1 lipca 2007 r. będą podlegały rozpatrzeniu na dotychczasowych zasadach.
 
Wniosek do ministra
 
Najważniejszą zmianą będzie to, że interpretację będzie wydawał minister finansów, a nie, jak dziś, naczelnicy urzędów skarbowych oraz dyrektorzy izb skarbowych.
Minister finansów, w celu zapewnienia jednolitości wydawanych interpretacji, a także usprawnienia obsługi wniosków, będzie mógł jednak w drodze rozporządzenia upoważnić podległe organy do wydawania interpretacji indywidualnych w jego imieniu i w ustalonym zakresie, określając jednocześnie właściwość rzeczową i miejscową podległych organów. Może się zatem zdarzyć i tak, że interpretacje nadal będą wydawały te same urzędy co dziś.
 
Trzeba uzasadnić
 
Podobnie jak dotychczas, aby uzyskać interpretację, konieczne będzie wystąpienie z wnioskiem o wydanie takiego dokumentu. Wniosek o interpretację indywidualną będzie mógł dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Można zatem będzie pytać zarówno o to, czy nasze postępowanie jest dziś poprawne, jak i o to, jak powinniśmy rozliczyć takie nasze działania, które podejmiemy dopiero w przyszłości.
Aby uzyskać interpretację od ministra, trzeba będzie złożyć do niego wniosek. Wniosek ten powinien oczywiście być właściwie sformułowany. Nadal w sposób wyczerpujący trzeba będzie przedstawić zaistniały stan faktyczny albo zdarzenia przyszłe, którego dotyczy pytanie.
Konieczne będzie także przedstawienie własnego stanowiska w sprawie, oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Sam wniosek będzie zatem wyglądał podobnie jak ma to miejsce obecnie. Będzie jednak też jeden nowy element.
 
Dodatkowe oświadczenie
 
Wraz z wnioskiem trzeba będzie złożyć pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania oświadczenie, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej. Złożenie fałszywego oświadczenia spowoduje, że wydana interpretacja nie wywoła skutków prawnych. Nie zapewni nam zatem takiej ochrony, jaką dają wiążące interpretacje podatkowe.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »