| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak występować o interpretacje podatkowe w 2007 roku

Jak występować o interpretacje podatkowe w 2007 roku

Jeszcze tylko przez pół roku wiążące interpretacje podatkowe wydawane będą na dotychczasowych zasadach. Później nastąpi zmiana. Od 1 lipca 2007 r. interpretacje będzie wydawał minister finansów.

Wzrośnie opłata
 
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej będzie podlegał opłacie w wysokości 75 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. Gdy spóźnimy się z opłatą i wpłacimy ją po terminie lub też nie wpłacimy jej wcale, wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia. Co więcej, minister nie wezwie nas też do jej wpłacenia. W takim przypadku zostanie jednak wydane postanowienie o pozostawieniu sprawy bez rozpatrzenia. Na postanowienie to podatnik będzie miał prawo złożyć zażalenie.
Zmianie ulega nie tylko wysokość opłaty, ale i sposób jej naliczania.
W przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Inaczej mówiąc, 75 zł zapłacimy od każdego pytania, które znajdzie się we wniosku o wydanie. Opłata ta będzie jednak dotyczyć dopiero tych wniosków o wydanie wiążących interpretacji podatkowych, które będą składane do ministra finansów od 1 lipca 2007 r.
 
Odpowiedź ministra
 
Wydana przez ministra finansów lub z jego upoważnienia indywidualna interpretacja podatkowa będzie zawierała ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny.
Minister odstąpi od uzasadnienia prawnego, jeśli stanowisko wnioskodawcy zawarte we wniosku będzie prawidłowe w pełnym zakresie. A zatem, jeżeli interpretacja przedstawiona przez podatnika we wniosku będzie poprawna, minister lub upoważniony przez niego organ podatkowy jedynie stwierdzą, że jest o­na prawidłowa. Nie będą już jednak uzasadniać, dlaczego jest o­na poprawna.
Gdy ocena stanowiska podatnika będzie negatywna, w interpretacji zostanie wskazane prawidłowe stanowisko wraz z uzasadnieniem prawnym.
Ponadto w wydanym dokumencie znajdzie się pouczenie o prawie wniesienia na otrzymane pismo skargi do sądu administracyjnego.
 
Termin na odpowiedź
 
Interpretacja ministra finansów powinna być wydana bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Do tego terminu nie wlicza się terminów i okresów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
Warto zatem pamiętać o właściwym napisaniu wniosku, tak aby ten zawierał wszystkie wymagane elementy. Gdy tego zabraknie, organ wezwie do uzupełnienia wniosku. To z kolei spowoduje wydłużenie terminu, w którym podatnik powinien otrzymać odpowiedź na swój wniosek.
 
Samorządy bez zmian
 
Nie zmienią się natomiast od 1 lipca zasady wydawania interpretacji przez samorządowe organy podatkowe. Nadal stosownie do swojej właściwości interpretacje indywidualne będzie także wydawał wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa. Jednak opłata za wydanie interpretacji będzie dokładnie taka sama, jak w przypadku interpretacji wydawanych przez ministra i upoważnione przez niego organy podatkowe.
GDZIE PRZESYŁAĆ WNIOSKI OD 1 LIPCA 2007 R.
Minister finansów
ul. Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa
Można na kopercie dopisać, że jest to wniosek o wydanie interpretacji podatkowej
 

Ewa Matyszewska
 

Gazeta Prawna Nr 2/2007
z dnia 2007-01-03
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »