| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy, opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czy też z tytułu najmu, muszą rozliczyć się z fiskusem. Trzeba to zrobić na formularzu PIT-28. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie ryczałtu i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Przy ryczałcie składek na KRUS nie można potrącić
Podatnik prowadzący działalność opodatkowaną ryczałtem i opłacający składki ubezpieczeniowe w KRUS nie może tych składek odliczyć od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu z 20 kwietnia 2006 r., nr PO I-415/6/2006.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą 1 marca 2006 r. Od 1 lutego 2003 r. podatnik podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników. Po rozpoczęciu działalności gospodarczej, KRUS zobowiązał podatnika do opłacania składki w podwójnej wysokości. Czy podatnik może odliczyć od przychodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wydatki, które ponosi z tytułu opłacania podwyższonych składek na ubezpieczenie społeczne rolników (KRUS), wynikających z tego, że będąc rolnikiem, prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.); zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.
Rolnicy podlegają ubezpieczeniu na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. nr 7, poz. 25 z późn. zm.) i opłacają kwartalne składki na ubezpieczenie społeczne. Składki te nie podlegają odliczeniu od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, gdyż nie jest to składka pobierana na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
OPINIA
Organ podatkowy w niniejszej interpretacji nie zwrócił uwagi, że pytanie podatnika dotyczyło możliwości odliczenia od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składek płaconych do KRUS. Zamiast powoływać się na zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, organ podatkowy powinien udzielić interpretacji w oparciu o ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zgodnie z art. 13 ust. 1 tej właśnie ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Tak więc składki płacone do KRUS nie dają podstawy do dokonania jakichkolwiek odliczeń od ryczałtu ewidencjonowanego. Warto zaznaczyć, iż w ustawie o zryczałtowanym podatku nie funkcjonuje pojęcie dochodu, gdyż do obliczenia podstawy opodatkowania nie bierze się w ogóle pod uwagę kosztów działalności gospodarczej. Tym samym odliczenie od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne jest po prostu niewykonalne.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK