| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Połączenie jednostek według standardów międzynarodowych (MSSF)

Połączenie jednostek według standardów międzynarodowych (MSSF)

Konieczność ewidencji połączeń jednostek gospodarczych oraz ujęcie inwestycji w jednostkach zależnych, stowarzyszonych i współkontrolowanych w dzisiejszych czasach staje się coraz częstszym elementem sprawozdań finansowych. Ich właściwe ujęcie stanowi zaś prawdziwe wyzwanie dla działów księgowych, zajmujących się najczęściej ewidencją powtarzalnych operacji gospodarczych.

Sprawozdanie jednostkowe
Standard nie określa, które jednostki muszą sporządzać jednostkowe sprawozdanie finansowe, przeznaczone od użytku publicznego. Jeżeli jednak jednostka dominująca sporządza takie sprawozdanie, inwestycje w jednostkach zależnych, jednostkach współkontrolowanych i jednostkach stowarzyszonych, ujmuje się:
- w cenie nabycia lub
- zgodnie z MSR nr 39,
z tym że inwestycje we wspólnych przedsięwzięciach i jednostkach stowarzyszonych, wykazywane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zgodnie z MSR nr 39, wykazuje się w ten sam sposób również w jednostkowym sprawozdaniu finansowym inwestora.
Oznacza to, że w przypadku gdy inwestor posiada tylko jednostki stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia, to sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR nr 28 i 31, bez konieczności określania go jednostkowym bądź skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym. Natomiast w przypadku, gdy inwestor posiada grupę kapitałową, to w jednostkowym sprawozdaniu finansowym stosuje zasady wyceny opisane powyżej, natomiast w skonsolidowanym sprawozdaniu stosuje odpowiednio rozwiązania przyjęte przez MSR nr 27, 28 i 31.
W związku z powyższym jednostki gospodarcze zwolnione z konsolidacji zgodnie z MSR nr 27 par. 10, ze stosowania proporcjonalnej konsolidacji zgodnie z MSR nr 31 par. 2 oraz ze stosowania metody praw własności zgodnie z MSR nr 28 par. 13, mogą sporządzać jednostkowe sprawozdania finansowe jako swoje jedyne sprawozdania finansowe, ponieważ i tak zostaną one ujęte w sprawozdaniu skonsolidowanym jednostki wyższego szczebla.
Ujawnienie w jednostkowym sprawozdaniu
Również w tym sprawozdaniu standardy wymagają wielu ujawnień dotyczących m.in. znaczących inwestycji, metod ich wyceny, przyczyn sporządzenia jednostkowego sprawozdania finansowego oraz wskazania skonsolidowanego sprawozdania finansowego, z którym to jednostkowe jest związane (patrz: MSR nr 27 par. 41 i 42).
Przekształcenia sprawozdań na MSR
Zgodnie z art. 55 ust. 6a ustawy o rachunkowości skonsolidowane sprawozdania finansowe emitentów papierów wartościowych oraz banków należy sporządzić zgodnie z MSR/MSSF, począwszy od 1 stycznia 2005 r.
Natomiast według art. 55 ust. 6b i 6c ustawy o rachunkowości skonsolidowane sprawozdania finansowe mogą być sporządzane zgodnie z MSR przez:
- emitentów papierów wartościowych ubiegających się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu lub do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
- jednostki wchodzące w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca wyższego szczebla sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR.

W tych przypadkach decyzję w zakresie sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych zgodnie z MSR podejmuje organ zatwierdzający jednostki dominującej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK