| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Połączenie jednostek według standardów międzynarodowych (MSSF)

Połączenie jednostek według standardów międzynarodowych (MSSF)

Konieczność ewidencji połączeń jednostek gospodarczych oraz ujęcie inwestycji w jednostkach zależnych, stowarzyszonych i współkontrolowanych w dzisiejszych czasach staje się coraz częstszym elementem sprawozdań finansowych. Ich właściwe ujęcie stanowi zaś prawdziwe wyzwanie dla działów księgowych, zajmujących się najczęściej ewidencją powtarzalnych operacji gospodarczych.

Rozliczanie przejęć
Zgodnie z definicją transakcje polegające na przejęciu grupy aktywów lub aktywów netto, które nie stanowią przedsięwzięcia, są wyłączone z postanowień niniejszego standardu. Przykładem takiej transakcji jest np. zakup linii produkcyjnej do produkcji płytek ceramicznych od przedsiębiorstwa, które zdecydowało się zmienić profil działalności (restrukturyzacja) lub zostało postawione w stan upadłości.
Cztery wyłączenia
Standard rozróżnia ponadto cztery wyłączenia dotyczące ujmowania transakcji przejęcia, a mianowicie:
- połączenia jednostek gospodarczych, w ramach których połączeniu podlegają odrębne jednostki lub przedsięwzięcia w celu utworzenia wspólnego przedsięwzięcia (joint venture - transakcje te objęte są MSR nr 31 Udziały we wspólnych przedsięwzięciach),
- połączenia jednostek gospodarczych dotyczące jednostek lub przedsięwzięć znajdujących się pod wspólną kontrolą,
- połączenia jednostek gospodarczych dotyczących dwóch lub więcej jednostek wzajemnych,
- połączenia jednostek gospodarczych, w ramach których połączeniu podlegają odrębne jednostki lub przedsięwzięcia w celu utworzenia jednostki sprawozdawczej wyłącznie na podstawie umowy, bez nabywania udziału we własności (np. połączenia, w ramach których odrębne jednostki podlegają połączeniu wyłącznie na podstawie umowy w celu utworzenia notowanej spółki podwójnej).
Należy podkreślić, że wyłączenie drugie można zastosować, jeżeli przedsięwzięcia znajdowały się pod wspólną kontrolą zarówno przed, jak i po transakcji, a kontrola ta nie jest tymczasowa. Najczęściej operacje gospodarcze tego typu będą występowały w przypadku działań restrukturyzacyjnych, którymi obejmowane są spółki zależne wchodzące w skład grupy kapitałowej (fuzja dwóch spółek zależnych lub przejęcie jednej spółki zależnej przez drugą).
Standard określa, że połączenie jednostek gospodarczych może mieć różną konstrukcję, a w szczególności może polegać na nabyciu przez jednostkę kapitału własnego innej jednostki, nabyciu wszystkich aktywów netto innej jednostki czy też wzięciu na siebie zobowiązań innej jednostki lub nabyciu niektórych aktywów netto innej jednostki, które łącznie składają się na jedno lub większą liczbę przedsięwzięć. Zatem wynikiem transakcji najczęściej jest:
- powstanie grupy kapitałowej, w której jednostką przejmującą jest jednostka dominująca, a jednostką przejmowaną jednostka zależna (przy czym MSSF nr 3 stosuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, natomiast w sprawozdaniu jednostkowym spółka dominująca swój udział w jednostce przejmowanej powinna wykazać według MSR nr 27 Skonsolidowane i jednostkowe sprawozdania finansowe),
- przejęcie całości aktywów netto (majątku) podmiotu przejmowanego przez podmiot przejmujący, w efekcie czego podmiot przejmowany traci byt prawny,
- przejęcie części aktywów netto (majątku) podmiotu przejmowanego przez podmiot przejmujący, w efekcie czego podmiot przejmowany nadal istnieje, prowadząc działalność gospodarczą (w wyniku transakcji profil działalności jednostki przejmowanej zostanie ograniczony terytorialnie bądź rzeczowo).
Jak wcześniej wspomniano, standard wymaga, aby wszystkie połączenia rozliczyć metodą nabycia, co wymaga:
- identyfikacji jednostki przejmującej,
- wyceny kosztu połączenia jednostek gospodarczych,
- przypisania na dzień przejęcia kosztu połączenia jednostek gospodarczych przejmowanym aktywom oraz branym na siebie zobowiązaniom i zobowiązaniom warunkowym (identyfikacja aktywów oraz zobowiązań i ich wycena w wartości godziwej).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK