| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Połączenie jednostek według standardów międzynarodowych (MSSF)

Połączenie jednostek według standardów międzynarodowych (MSSF)

Konieczność ewidencji połączeń jednostek gospodarczych oraz ujęcie inwestycji w jednostkach zależnych, stowarzyszonych i współkontrolowanych w dzisiejszych czasach staje się coraz częstszym elementem sprawozdań finansowych. Ich właściwe ujęcie stanowi zaś prawdziwe wyzwanie dla działów księgowych, zajmujących się najczęściej ewidencją powtarzalnych operacji gospodarczych.

Jednostka przejmująca
Jednostka przejmująca to ta spośród łączących się jednostek, która obejmuje kontrolę nad pozostałymi łączącymi się jednostkami lub przedsięwzięciami.
Naturalną przesłanką objęcia kontroli jest przejęcie większości ogólnej liczby głosów w organach stanowiących tej jednostki (np. walne zgromadzenie akcjonariuszy), chyba że można wykazać, że posiadanie większości udziałów nie przesądza o sprawowaniu kontroli.
Nawet jeżeli jedna z łączących się jednostek nie przejmuje większości praw głosu, może ona objąć kontrolę, jeżeli w wyniku połączenia:
- dysponuje większością głosów w organach stanowiących tej jednostki na podstawie umowy z innymi inwestorami,
- ma zdolność kierowania polityką finansową i operacyjną tej jednostki na podstawie statutu lub umowy,
- ma zdolność do powoływania lub odwoływania większości członków zarządu lub równoważnego organu zarządzającego tej jednostki,
- dysponuje większością głosów na posiedzeniach zarządu lub równoważnego organu zarządzającego tej jednostki.
Standard (MSSF nr 3) wymienia również inne przesłanki, które można wykorzystać w celu identyfikacji jednostki przejmującej. Są to m.in. znacząco wyższa wartość godziwa aktywów netto czy też możliwość zdominowania doboru kierownictwa połączonej jednostki. Należy również zauważyć, że standard nie wiąże objęcia kontroli z wcześniejszym zakończeniem lub sfinalizowaniem transakcji z prawnego punktu widzenia.
Połączenia odwrotne
W niektórych przypadkach przejmowany z prawnego punktu widzenia jest przejmującym na podstawie przepisów rachunkowości. Transakcje takie określane są zwykle mianem przejęć odwrotnych i mogą się zdarzyć wówczas, gdy jednostka nienotowana na giełdzie zapewnia sobie przejęcie przez mniejszą od siebie jednostkę notowaną na giełdzie w celu wejścia na giełdę. Wytyczne dotyczące rozliczania przejęć odwrotnych znaleźć można w paragrafach B1-B15 Załącznika B do MSSF nr 3. Natomiast przykład liczbowy rozliczenia przejęcia odwrotnego opisany został jako przykład numer 5 w Przykładach ilustrujących dołączonych do MSSF nr 3.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK