| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Obowiązki podatkowe płatnika

Obowiązki podatkowe płatnika

Obowiązki podatkowe ciążą nie tylko na podatnikach. Mają je także płatnicy. Płatnikami są osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, zobowiązane na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go organowi podatkowemu. Zatem główną powinnością płatników jest obliczanie, pobór i zapłata podatków. Dziś przedstawiamy najczęściej zadawane przez płatników pytania, w zakresie ich obowiązków, i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Ekwiwalent za urlop należy wykazać w PIT-8C
Przedsiębiorstwo, wypłacając siostrze zmarłego pracownika zaległy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, nie ma obowiązku pobierania podatku. Musi sporządzić PIT-8C. - Postanowienie naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 13 października 2006 r., nr 1472/DPC/415-89/06/PK.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Przedsiębiorstwo planuje dokonać wypłaty zaległego ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy należnego zmarłemu pracownikowi. Ekwiwalent zostanie wypłacony siostrze zmarłego. Jak zakwalifikować przychód siostry?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Ze względu na fakt, że z osobą, która otrzyma ekwiwalent, nie łączy przedsiębiorstwa żaden stosunek prawny, to przychód ten należy zakwalifikować, jako przychód z innych źródeł. Z tytułu wypłacania przychodów z innych źródeł na wypłacającym (w tym przypadku na przedsiębiorstwie) nie ciążą obowiązki płatnika, lecz jedynie obowiązek informacyjny. Osoby prawne, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, od których nie są zobowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są zobowiązane sporządzić informację o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Chodzi tu o formularz PIT-8C.
Z tytułu przekazywania omawianych świadczeń siostrze zmarłego pracownika na przedsiębiorstwie nie ciąży obowiązek poboru podatku, lecz przekazania tej osobie oraz naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla niej, informacji PIT-8C.
OPINIA
PaweŁ Jabłonowski, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy
Dokonując literalnej wykładni przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, trudno jest zakwalifikować przedmiotowy przychód do któregokolwiek ze źródeł przychodów, poza innymi źródłami przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Podmioty zobowiązane do potrącenia zaliczek, podobnie jak rodzaje świadczeń podlegające powyższemu zaliczkowemu systemowi zapłaty podatku, są ściśle określone w ustawie o PIT. Obowiązku potrącania zaliczek na podatek dochodowy nie można zatem interpretować rozszerzająco, dlatego przedsiębiorstwo wypłacające kwotę nie występuje jako płatnik w przedmiotowym stanie faktycznym i jest zobligowane jedynie do sporządzenia odpowiedniej informacji o dokonanej wypłacie. Osoba, która otrzymała świadczenie po zmarłym, powinna pamiętać, aby doliczyć wynagrodzenie do swoich przychodów i opodatkować według skali podatkowej w deklaracji składanej za dany rok podatkowy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK