| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Obowiązki podatkowe płatnika

Obowiązki podatkowe płatnika

Obowiązki podatkowe ciążą nie tylko na podatnikach. Mają je także płatnicy. Płatnikami są osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, zobowiązane na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go organowi podatkowemu. Zatem główną powinnością płatników jest obliczanie, pobór i zapłata podatków. Dziś przedstawiamy najczęściej zadawane przez płatników pytania, w zakresie ich obowiązków, i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Tylko bezpośredni wykonawca nie płaci podatku
Podatnik bezpośrednio realizujący cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy po spełnieniu pewnych warunków może skorzystać ze zwolnienia z PIT. Zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie do podatnika, ale nie do osób, którym podatnik zleca wykonanie czynności. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 listopada 2006 r., nr IPB2/418-7/06/3.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Ośrodek szkoleniowy podpisał umowę o realizację projektu szkoleniowego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich Działanie 2.3 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Umowa dotycząca realizacji projektu została zawarta z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Projekt przygotowany przez podatnika, którego finansowania dotyczy zawarta umowa, wskazuje osoby przewidziane do realizacji zadań (personel zarządzający projektem, trenerzy), jak i koszty ich wynagrodzenia. Czy dochody osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i umów cywilnoprawnych są zwolnione z PIT?
ODPOWIEDŹ IZBY
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT wolne od podatku są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
W przedstawionej sytuacji podmiotem bezpośrednio realizującym cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy jest podatnik jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie usług szkoleniowych - ośrodek szkoleniowy, gdyż to ten podmiot podpisał umowę o realizację projektu szkoleniowego. Wykonanie określonych czynności związanych z realizacją tego projektu podatnik zleca innym zatrudnionym osobom fizycznym. Zatem dochody (wynagrodzenia) uzyskane przez te osoby nie mogą korzystać ze zwolnienia z PIT.
OPINIA
Adam Mariuk, menedżer w firmie Deloitte
Analizowany przepis jest zamieszczony w art. 21 ustawy o PIT zawierającym tzw. zwolnienia przedmiotowe - rodzaje przychodów, które są wyłączone z opodatkowania. Jest więc przepisem wprowadzającym wyjątki od zasady powszechności opodatkowania i jako taki powinien być interpretowany ściśle. I właśnie taką, językową wykładnią posłużył się dyrektor izby skarbowej, stwierdzając, że nie zachodzą przesłanki określone w tym przepisie, a zatem nie ma prawa do zwolnienia od podatku wynagrodzeń otrzymywanych przez osoby fizyczne, którym podatnik przekazał realizację projektu. Taka interpretacja wynika z postanowień art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b), w myśl którego zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie do podatnika bezpośrednio realizującego cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy, ale już nie osób, którym podatnik zleca wykonanie jakichś czynności związanych z realizacją programu.

Opracowała Ewa Matuszewska

Gazeta Prawna Nr 35/2007 [Dodatek: Tygodnik Podatkowy] z dnia 2007-02-19
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK