| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Obowiązki podatkowe płatnika

Obowiązki podatkowe płatnika

Obowiązki podatkowe ciążą nie tylko na podatnikach. Mają je także płatnicy. Płatnikami są osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, zobowiązane na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go organowi podatkowemu. Zatem główną powinnością płatników jest obliczanie, pobór i zapłata podatków. Dziś przedstawiamy najczęściej zadawane przez płatników pytania, w zakresie ich obowiązków, i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Umorzone odsetki uwzględnia się w PIT
Spółka umarzając odsetki od udzielonego kredytu powinna jako płatnik sporządzić PIT-8C. Wysokość umorzonych odsetek jest przychodem podatkowym dla otrzymujących kredyt. - Postanowienie naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 17 października 2006 r., nr 1472/DPC/415-82/06/PK.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Bank w ramach swojej działalności udziela kredytów, m.in. osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej. W przypadku braku spłat w terminach określonych w umowach kredytowych wierzytelności wynikające z tych umów są dochodzone na drodze egzekucji. W przypadku bezskutecznych egzekucji w ramach działań restrukturyzacyjnych zawierane są, z kredytobiorcami będącymi osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności, ugody skutkujące umorzeniem całości lub części naliczonych odsetek od kredytu. Czy umorzenie odsetek powoduje konieczność wystawienia przez bank PIT-8C?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
W wyniku umorzenia przez spółkę kwoty stanowiącej zobowiązanie kredytobiorcy, kredytobiorca otrzymał przysporzenie w postaci nieodpłatnego świadczenia. Tym nieodpłatnym świadczeniem jest korzystanie z kapitału w formie udzielonego kredytu. Tak więc doszło do nieodpłatnego świadczenia na rzecz kredytobiorcy, które stanowi jego przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Wysokością tego przychodu będzie równowartość umorzonych odsetek. Ze względu na fakt, że omawiane świadczenie nie stanowi przychodu w żadnym ze źródeł wskazanych w art. 12-19 ustawy o PIT, to należy uznać, że stanowi ono przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.
Z tytułu umorzenia odsetek od kredytu na spółce ciążą obowiązki informacyjne w postaci obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C.
OPINIA
Dariusz Gałązka, biegły rewident, HLB Frąckowiak i Wspólnicy
Przyjęta przez urząd skarbowy kwalifikacja jest błędna co najmniej w części, w której urząd stwierdza, że nieodpłatnym świadczeniem jest korzystanie z kapitału. Świadczenie to niewątpliwie było odpłatne, skoro odsetki zostały przez bank naliczone i nie zmienia tego późniejsze umorzenie zobowiązania z tytułu tych odsetek. Zatem, w kategoriach potencjalnego przychodu można oceniać co najwyżej zwolnienie dłużnika z zapłaty długu odsetkowego. Przy pojemności pojęcia innych przychodów wydaje się, że to zwolnienie może być zakwalifikowane jako przychód. Warto zwrócić uwagę, że minister finansów w piśmie z 13 stycznia 1999 r. (nr PB3/5912-722-604/HS/98) wskazał, że podjęte przez strony umowy decyzje odnośnie do odsetek nie zapłaconych o ich umorzeniu zarówno u wierzyciela, jak i dłużnika są podatkowo obojętne. Wydaje się, że interpretacja ta, choć może budzić wątpliwości merytoryczne i dotyczyła CIT, pokazuje inne spojrzenie ministra w stosunku do zaprezentowanego przez urząd.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK