| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > O czym powinien pamiętać importer i eksporter towarów

O czym powinien pamiętać importer i eksporter towarów

Podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą powinny zaplanować swoje operacje importowe i eksportowe oraz wziąć pod uwagę zmiany wynikające z przepisów celnych. W 2007 roku najważniejsze z nich wynikają z modernizacji Wspólnotowego Kodeksu Celnego oraz zmian w klasyfikacji taryfowej towarów będących konsekwencją modyfikacji systemu zharmonizowanego HS. Do innych, równie ważnych, kwestii należy zaliczyć możliwość korzystania z zawieszeń poboru ceł i kontyngentów taryfowych. Warto także zwrócić uwagę na wprowadzenie nowego wzoru formularza SAD.

Czy dokumentować transakcje
Podmioty mające siedzibę w UE muszą składać przy odprawie celnej deklarację wartości (formularz D.V.1 lub odpowiedni plik elektroniczny). W deklaracji tej umieszczone są wszystkie istotne z punktu widzenia wyliczenia wartości celnej informacje. Dokumenty potwierdzające te informacje powinny być złożone wraz z tą deklaracją i formularzem SAD przy odprawie celnej towarów. Formularz D.V.1 nie musi być przedstawiony w niektórych przypadkach, np. dla towarów zwolnionych z należności celnych lub w przypadku powtarzających się dostaw towarów od tego samego sprzedającego do tego samego kupującego, jeśli wszystkie te dostawy odbywają się na takich samych warunkach.
Kiedy jest możliwy jeden kurs
W przypadku powtarzających się zgłoszeń celnych może być wydane pozwolenie na stosowanie jednego kursu wymiany.
Stosowanie formuł INCOTERMS
Niektóre z formuł, np. FAS (franco wzdłuż burty statku, oznaczony port załadunku) czy CIF (koszt i fracht do oznaczonego portu przeznaczenia), odnoszą się wyłącznie do transportu wodnego, zatem nie mogą mieć zastosowania do transportu lądowego czy lotniczego.
Podział reguł pochodzenia
Reguły pochodzenia zostały podzielone na preferencyjne - stosowane w odniesieniu do krajów, z którymi zostały zawarte stosowne porozumienia, i niepreferencyjne - stosowane we wszystkich pozostałych przypadkach.
Kiedy są udzielane preferencje
Towary otrzymują preferencje, jeśli:
- od komponentów zostały pobrane w przywozie cła, a przy wywozie towarów powstałych z nich cła te nie zostały zwrócone,
- towary zostały przewiezione bezpośrednio z kraju pochodzenia i
- w odniesieniu do tych towarów zostało wystawione Świadectwo pochodzenia lub deklaracja na fakturze, z których wynika, że towary te spełniają odnośne reguły pochodzenia.
Czym jest wiążąca informacja taryfowa
Wiążąca Informacja Taryfowa jest decyzją administracyjną potwierdzającą klasyfikację taryfową danego towaru. Wiąże ona importera i administracje celne wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, bez względu na państwo członkowskie, które ją wydało, przez okres sześciu lat od daty wydania.
Jak ubiegać się o zawieszenie poboru cła
1. Dokonać analizy stawek celnych na dany komponent, którym jesteśmy zainteresowani.
2. Obliczyć i sprawdzić, czy kwota cła niezapłaconego w wyniku ustanowienia zawieszenia poboru ceł lub kontyngentu taryfowego jest mniejsza niż równowartość w złotych 20 tys. euro, albowiem takie wnioski nie są brane pod uwagę.
3. Wystąpić o Wiążącą Informację Taryfową do dyrektora Izby Celnej w Warszawie, aby uzyskać potwierdzenie klasyfikacji taryfowej.
4. Dokonać analizy, czy istnieje możliwość zakupienia na terenie Unii Europejskiej identycznego lub podobnego towaru oraz czy jest on wytwarzany w wystarczających ilościach. Przedsiębiorcy wnioskujący o ustanowienie zawieszenia poboru ceł lub kontyngentu taryfowego są zobowiązani wykazać, że w ostatnim okresie dokonali próby nabycia towarów, o których modyfikację ochrony celnej wnioskują (lub towarów równorzędnych lub substytucyjnych), od potencjalnych dostawców unijnych.
5. Przygotować wniosek według wzoru zamieszczonego na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki oraz załączyć odpowiednią dokumentację.
6. Złożyć wniosek z zachowaniem terminu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK