| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > O czym powinien pamiętać importer i eksporter towarów

O czym powinien pamiętać importer i eksporter towarów

Podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą powinny zaplanować swoje operacje importowe i eksportowe oraz wziąć pod uwagę zmiany wynikające z przepisów celnych. W 2007 roku najważniejsze z nich wynikają z modernizacji Wspólnotowego Kodeksu Celnego oraz zmian w klasyfikacji taryfowej towarów będących konsekwencją modyfikacji systemu zharmonizowanego HS. Do innych, równie ważnych, kwestii należy zaliczyć możliwość korzystania z zawieszeń poboru ceł i kontyngentów taryfowych. Warto także zwrócić uwagę na wprowadzenie nowego wzoru formularza SAD.

Zmodernizowany kodeks celny
W ostatnich dniach ubiegłego roku weszło w życie rozporządzenie zmieniające Wspólnotowy Kodeks Celny w głównej mierze w obszarze Wspólnotowego Ramowego Systemu Zarządzania Ryzykiem Celnym. Jest to nowy system kontroli celnej importu i eksportu oparty na wspólnie uzgodnionych normach i kryteriach ryzyka. Celem tego systemu, oprócz zwiększenia bezpieczeństwa obrotu, jest również jego ułatwienie. Zakłada on ujednolicenie kontroli celnych poprzez oparcie ich na tych samych we wszystkich krajach UE elementach analizy ryzyka.
Ponadto dla podmiotów gospodarczych przestrzegających przepisów, spełniających szereg kryteriów z zakresu bezpieczeństwa obrotu, ma zostać wprowadzony nowy, upoważniony do wielu ułatwień status (Upoważniony Podmiot Gospodarczy). Podmioty posiadające ten status będą uprzywilejowane w kwestii podlegania kontrolom celnym - będą poddawane im sporadycznie.
Świadectwa potwierdzające uprzywilejowany status będą wystawiane od 1 stycznia 2008 r. Do tego czasu przedsiębiorstwa mają czas na zapoznanie się z konceptem Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego i wdrożenie koniecznych zmian.
Nomenklatura taryfowa
W związku ze zmianami wprowadzonymi do systemu HS (Zharmonizowany System Opisu i Kodowania Towarów Światowej Organizacji Handlu), również unijna Taryfa celna została poddana gruntownej rewizji. Pociąga to za sobą zmiany w klasyfikacji taryfowej, a to z kolei - unieważnienie Wiążących Informacji Taryfowych wydanych dla towarów, które od 1 stycznia 2007 r. są klasyfikowane do innego kodu CN. Fakt ten ma duże znaczenie nie tylko dla importerów, zainteresowanych importem przy zastosowaniu preferencyjnych stawek celnych, lecz również eksporterów - w szczególności tych, którzy wywożą towary podlegające kontroli eksportu. Brak podjęcia działań zmierzających do dostosowania się do zmian w systemie CN może spowodować opóźnienia w odprawach celnych i dodatkowo narazić przedsiębiorstwa dokonujące obrotów handlowych z zagranicą na kary finansowe.
Nowy formularz SAD
Przedsiębiorstwa aktywnie uczestniczące w międzynarodowym obrocie towarowym powinny wziąć pod uwagę zmiany dotyczące nowego wzoru formularza SAD (Ujednolicony Dokument Administracyjny, ang. Single Administrative Document).
Stosowany dotychczas formularz SAD, będący podstawowym dokumentem importowo-eksportowym, zostanie zastąpiony nowym wzorem opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Nowy formularz powinien być stosowany do dokonywania zgłoszeń celnych w wywozie już od 1 stycznia 2007 r.
Handel z wybranymi krajami
Jako że dokonując wyboru partnerów handlowych, warto mieć na uwadze zarówno bariery, jak i ułatwienia w handlu z krajami ich pochodzenia, poniżej pokrótce przedstawione zostały te zmiany w ww. zakresie, które wydają się mieć największe, z punktu widzenia polskich przedsiębiorców dokonujących obrotu z zagranicą, znaczenie.
Bariery w handlu wynikają przede wszystkim z protekcjonistycznej polityki państw importujących, które chcą chronić rodzimych producentów. Dlatego też, rozważając handel z danym krajem, należy przede wszystkim sprawdzić poziom ochrony celnej dla danego towaru w kraju potencjalnego importu.
W niektórych przypadkach bariery mogą również wynikać z polityki handlowej prowadzonej przez kraj siedziby eksportera, który ze względów strategicznych lub politycznych chce kontrolować eksport. Kontrola taka odnosi się nie tylko do handlu bronią. Dotyczy ona także szeregu towarów i technologii, tzw. podwójnego zastosowania, które mogą być zarówno używane na potrzeby cywilne, jak i wojskowe. Eksporterzy towarów lub technologii tego typu powinni mieć na uwadze, że Komisja Europejska podjęła kroki zmierzające do zmiany przepisów w zakresie kontroli eksportu towarów podwójnego zastosowania, a zatem należy również oczekiwać zmian odnośnie do polskich przepisów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK