| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > O czym powinien pamiętać importer i eksporter towarów

O czym powinien pamiętać importer i eksporter towarów

Podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą powinny zaplanować swoje operacje importowe i eksportowe oraz wziąć pod uwagę zmiany wynikające z przepisów celnych. W 2007 roku najważniejsze z nich wynikają z modernizacji Wspólnotowego Kodeksu Celnego oraz zmian w klasyfikacji taryfowej towarów będących konsekwencją modyfikacji systemu zharmonizowanego HS. Do innych, równie ważnych, kwestii należy zaliczyć możliwość korzystania z zawieszeń poboru ceł i kontyngentów taryfowych. Warto także zwrócić uwagę na wprowadzenie nowego wzoru formularza SAD.

Wiążąca Informacja o Pochodzeniu
Wiążąca Informacja o Pochodzeniu jest instrumentem w dużej mierze analogicznym do Wiążącej Informacji Taryfowej, przy czym jest stosowana w celu uzyskania wiążącej interpretacji reguł pochodzenia danego towaru w odniesieniu do konkretnego przypadku.
W związku z faktem, że w dzisiejszym świecie bardzo wiele towarów składa się z komponentów wyprodukowanych w różnych krajach, coraz trudniej jest określać ich pochodzenie. Czy towar pochodzi z kraju, gdzie został złożony z wielu części przywiezionych z wielu różnych krajów? Czy też pochodzi z kraju, gdzie został zakupiony jako produkt finalny, bez względu na pochodzenie jego części? Czy dla importu z tego kraju można zastosować preferencyjną stawkę zerową?
Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć we wspólnotowych przepisach celnych ustanawiających reguły określania pochodzenia towarów. Reguły preferencyjnego pochodzenia określają warunki nabywania pochodzenia, jakie muszą spełniać towary. Na ich podstawie można określić ekonomiczną przynależność danego produktu do danego kraju.
Preferencje przy pochodzeniu
Te same towary przy imporcie do Unii Europejskiej mogą być traktowane w różny sposób ze względu na miejsce, z którego pochodzą. Wynika to z porozumień zawartych przez kraje UE z wybranymi krajami. W ramach tego typu porozumień, Unia Europejska oferuje wybranym grupom krajów, najczęściej - rozwijających się, preferencyjne stawki celne dla towarów z nich pochodzących. Takie działania mają nie tylko wspierać te kraje, lecz również przemysł przetwórczy Wspólnoty. Głównym warunkiem udzielenia preferencji przy imporcie towarów z danego kraju jest, aby to we Wspólnocie dokonywana była większość procesów obróbki tych towarów. Pochodzenie niepreferencyjne, z kolei, ma znaczenie m.in. w przypadku kontyngentów, różnego rodzaju sankcji wobec poszczególnych krajów, dopłat do towarów krajowych, a także dla celów prowadzenia statystyk handlu zagranicznego.
Ponadto, oba rodzaje pochodzenia brane są również pod uwagę przy wydawaniu pozwoleń na zastosowanie celnych procedur przetwarzania pod kontrolą (PCC) oraz uszlachetniania biernego (OPR). W przypadku przetwarzania pod kontrolą, wydawanie pozwoleń na dokonywanie przetwarzania ma uniemożliwić obchodzenie reguł pochodzenia obowiązujących w odniesieniu do przywożonych towarów (np. przywóz towarów, które bez przetwarzania podlegałyby cłom antysubwencyjnym). W odniesieniu do uszlachetniania biernego, pochodzenie towarów również ma znaczenie, ponieważ zwykle cło jest pobierane od wzrostu wartości w ramach uszlachetniania biernego, natomiast pobór cła jest ograniczony, jeśli w wywożonych produktach są zawarte towary przywiezione ze zwolnieniem od cła.
Ustalanie pochodzenia
Zarówno przy pochodzeniu preferencyjnym, jak i niepreferencyjnym, pochodzenie towaru ustala się w oparciu o następujące kryteria:
- techniczne lub przemysłowe, określające procesy obróbki i przetwarzania, po przeprowadzeniu których towar nabierze pochodzenia danego kraju,
- ekonomiczne, np. określające kraj pochodzenia towaru na podstawie tego, gdzie nastąpił najbardziej znaczący wzrost wartości dodanej, lub gdzie przekroczony został próg minimalnej wartości dodanej, lub też określający maksymalny procentowy skład towarów niepochodzących w towarze (np. produkcja danego towaru, o ile wartość komponentów niepochodzących nie przekracza x proc. ceny Ex Works produktu finalnego).
Ponadto, pochodzenie niepreferencyjne może być określone poprzez wskazanie miejsca, gdzie odbyła się ostatnia istotna, ekonomicznie uzasadniona obróbka lub przetworzenie, które doprowadziły do powstania nowego produktu lub stanowiły istotny etap jego wytworzenia.
Przepisy przewidują pewien zakres tolerancji odnośnie do zawartości produktów niepochodzących w towarze, który aspiruje do bycia uznanym jako pochodzący - jeśli przy wytworzeniu towaru zostało użytych nie więcej niż 10 proc. produktów niepochodzących, co do zasady, nie ma to wpływu na pochodzenie towaru (wyjątek - tekstylia).
Reguły pochodzenia w szczególny sposób określane są dla części, osprzętu i narzędzi oraz zestawów towarów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK