| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Łączenie lub przekształcanie spółek jest jednym z częstszych przypadków występujących w obrocie gospodarczym. Czynności te nie pozostają bez wpływu na rozliczenia podatkowe i to nie tylko łączonych czy dzielonych spółek, ale również ich wspólników.

Skutki połączenia
Ściśle określonym regułom podlega również łączenie spółek. Spółki kapitałowe mogą łączyć się między sobą, a także ze spółkami osobowymi. W tym jednak przypadku istnieją pewne ograniczenia. Spółka osobowa nie może być spółką przejmującą ani spółką nowo zawiązaną. Możliwe jest połączenie spółek osobowych, jednak tylko przez zawiązanie spółki kapitałowej. Zakazane jest łączenie spółek znajdujących się w likwidacji, w upadłości oraz tych, które rozpoczęły podział majątku.
Połączenie może być dokonane na kilka sposobów, czyli albo przez przejęcie, albo przez zawiązanie spółki kapitałowej.
Przejęcie polega na przeniesieniu całego majątku jednej spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą). Z kolei w razie zawiązania spółki kapitałowej przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek w zamian za udziały lub akcje nowej spółki.
Czynności te nie pozostają bez wpływu na rozliczenia podatkowe. Ich konsekwencje nie są obojętne, zwłaszcza dla rozliczeń podatkowych spółek.
Sukcesja praw i obowiązków
W wyniku połączenia lub przekształcenia spółek dochodzi do sukcesji praw i obowiązków podatkowych. Z art. 93 Ordynacji podatkowej jednoznacznie wynika, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych oraz osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki, każdej z łączących się osób lub spółek. Zasady te stosuje się również do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych), a także osobowej spółki handlowej (lub osobowych spółek handlowych).
Tak samo będzie w przypadku przekształcenia. Z art. 93a Ordynacji podatkowej wynika, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej lub przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Zasady te stosuje się również do osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia innej spółki niemającej osobowości prawnej i spółki kapitałowej, a także do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK