| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatniczka zamierza uzyskiwać dochody z tytułu przeniesienia praw autorskich na podstawie umowy licencyjnej. Jak należy rozliczyć dochody z praw autorskich, w przypadku nieprowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy o PIT źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) tej ustawy. Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Podmiot gospodarczy dokonujący wypłaty należności z tytułu umowy licencji zobowiązany jest jako płatnik do poboru i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19 proc. uzyskanego przez podatnika dochodu.
Jeśli chodzi o rozliczenie roczne to podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Zatem podatniczka jest zobowiązana do rozliczenia wszystkich uzyskanych przez siebie w roku podatkowym dochodów - w tym również uzyskanych z tytułu umowy dotyczącej przeniesienia praw autorskich - i złożenia zeznania podatkowego.

Postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z 27 października 2006 r., nr PDII/415-24/AG/06.

OPINIA

Ewa Flor
doradca podatkowy, BDO Numerica

Stanowisko organu podatkowego w przedmiotowej sprawie jest słuszne. W omawianym przypadku podatnik nieprowadzący pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskuje przychód z praw majątkowych. Podmiot, który na podstawie umowy licencyjnej nabywa prawo do korzystania z praw autorskich, dokonuje wypłaty należności na rzecz autora. Z tego tytułu staje się płatnikiem i z mocy prawa spoczywa na nim obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. Wynika z tego jasno, że po stronie autora nie spoczywa zatem żaden obowiązek związany z samodzielnym obliczeniem i opłatą zaliczki. Podatnik do końca lutego powinien otrzymać od nabywcy praw autorskich informację PIT-11/8B o uzyskanych dochodach i pobranych zaliczkach i uwzględnić ją w składanym zeznaniu rocznym. Warto w tym miejscu dodać, że na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów z praw autorskich wynoszą 50 proc.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK