| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe z tego podatku. Aby korzystać ze zwolnienia, należy spełniać określane prawem warunki. Ich niedopełnienie będzie wiązało się z utratą prawa do zwolnienia z VAT. W praktyce jednak często zdarzają się przypadki, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ze zwolnienia korzystać jeszcze można czy już nie. Aby rozwiązać pojawiające się problemy, przedstawiamy nietypowe sytuacje związane ze stosowaniem i utratą zwolnienia w podatku od towarów i usług w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Czy wykonując w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej wyłącznie usługi w zakresie wyceny nieruchomości można skorzystać ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy o VAT, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczy w roku podatkowym kwoty 10 tys. euro? Czy wykonując w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej usługi w zakresie wyceny nieruchomości, jako przeważającą działalność, działalność sporadycznie usługi w zakresie projektowania budowlanego - może skorzystać ze zwolnienia od VAT?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 tys. euro.
Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty 10 tys. euro. Wymienionych zwolnień nie stosuje się do podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie. Do usług, które nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT zaliczono m.in. usługi rzeczoznawstwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzeniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.
Podatniczka, wykonując w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej jedynie usługi w zakresie wyceny nieruchomości i usługi w zakresie projektowania budowlanego, może skorzystać ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczy w roku podatkowym kwoty 10 tys. euro. Natomiast w przypadku wykonania usługi rzeczoznawstwa budowlanego zwolnienie z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT traci moc z chwilą wykonania takiej usługi. I cała działalność powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących w przepisach podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług.

Postanowienie naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 27 kwietnia 2005 r., nr 1424/1110/443/17/2005/IW

OPINIA
Korneliusz Sawiński
doradca podatkowy, Ernst & Young, biuro w Poznaniu

W przedmiotowej interpretacji organ podatkowy uznał, że wykonanie przez podatniczkę usługi rzeczoznawstwa budowlanego oznacza automatycznie, iż traci moc zwolnienie przewidziane w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT (zwolnienie podmiotowe). Swoje stanowisko organ podatkowy uzasadnił faktem, że rzeczoznawstwo znalazło się na liście towarów i usług wyłączonych ze zwolnienia podmiotowego, przedstawionej w rozporządzeniu ministra finansów.
W mojej opinii, taki automatyzm w podejściu organu podatkowego nie zasługuje na aprobatę. Dokonując interpretacji prawa podatkowego, organ podatkowy powinien zweryfikować, czy świadczone przez podatniczkę usługi rzeczoznawstwa budowlanego mieszczą się jednocześnie w zakresie pojęcia usług w zakresie doradztwa (w rozumieniu art. 113 ustawy o VAT). Tylko w takim przypadku podatniczka nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK