| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe z tego podatku. Aby korzystać ze zwolnienia, należy spełniać określane prawem warunki. Ich niedopełnienie będzie wiązało się z utratą prawa do zwolnienia z VAT. W praktyce jednak często zdarzają się przypadki, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ze zwolnienia korzystać jeszcze można czy już nie. Aby rozwiązać pojawiające się problemy, przedstawiamy nietypowe sytuacje związane ze stosowaniem i utratą zwolnienia w podatku od towarów i usług w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług budowlanych jako podwykonawca. We wrześniu 2003 r. utracił zwolnienie podmiotowe w zakresie VAT, przy czym nie dopełnił obowiązku złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie VAT. Za wykonane usługi budowlane zamiast wystawiać faktury VAT podatnik wystawiał rachunki. W jaki sposób skorygować wystawione w okresie od września 2003 r. do czerwca 2005 r. rachunki?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy VAT są zobowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
W omawianym przypadku podatnik stał się podatnikiem VAT od września 2003 r. natomiast obowiązku rejestracji w zakresie tego podatku dokonał dopiero 17 czerwca 2005 r. Ponieważ podatnik był podatnikiem podatku od towarów i usług od września 2003 r., jednak nie dopełnił obowiązku rejestracji, wystawiane zatem w tym okresie rachunki na sprzedaż usług w istocie stanowiły faktury, bowiem takie dokumenty powinien wystawiać podatnik VAT na potwierdzenie wykonywanych przez siebie czynności, podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Po dokonaniu rejestracji dla potrzeb rozliczeń w podatku od towarów i usług podatnik posiada status podatnika zarejestrowanego, uprawniony jest do wystawienia faktur korygujących.
Zatem zastosowanie znajduje tu regulacja par. 20 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 971). Podatnik jest uprawniony do wystawienia faktur korygujących do wystawionych rachunków, dokumentujących sprzedaż świadczonych usług. Wskazać bowiem należy, że zgodnie z zasadą rozliczeń VAT istnieje prawo nabywcy towarów i usług do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących dokonane zakupy. Skoro podatnik - z różnych przyczyn - nie dokumentował sprzedaży fakturami zawierającymi kwoty należnych podatków, uzasadnione jest umożliwienie wystawienia prawidłowych dokumentów - w momencie, kiedy już legitymował się statusem podatnika prawidłowo zarejestrowanego dla rozliczeń w podatku od towarów i usług.

Decyzja dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu z 17 marca 2006 r., nr PP I 443/1517/05/SD

OPINIA
Tomasz Rysiak
prawnik, współpracujący z Kancelarią Prawną Magnusson

Interpretacja wydana przez Izbę Skarbową we Wrocławiu wydaje się sprzeczna z przepisami powołanego przez izbę rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. Zgodnie bowiem z przepisami rozporządzenia faktury korygujące można wystawić jedynie do innych faktur VAT, co oznacza, że nie jest możliwe wystawienie faktur korygujących do rachunków. W konsekwencji należy uznać, że w stanie faktycznym wskazanym w interpretacji wydanej przez izbę podatnik powinien raczej wystawić zwykłe faktury VAT. Stanowisko takie w analogicznym stanie faktycznym zaprezentował dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie w interpretacji z 8 lutego 2006 r. (nr PP-3/4407/26/06) stwierdzając, że w opisanej sprawie brak jest podstaw do wystawienia faktury korygującej, ale z tego powodu, że dokumentem tym nie można korygować rachunków. W miejsce nieprawidłowo wystawionego rachunku należy wystawić fakturę VAT. W takim przypadku nieprawidłowo wystawiony rachunek należy anulować. Należy jednak zaznaczyć, że w praktyce zdarzają się interpretacje organów podatkowych, zgodnie z którymi nie jest możliwe wystawienie zarówno faktur korygujących, jak i normalnych faktur VAT do uprzednio wystawionych rachunków (np. interpretacja naczelnika Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu z 19 maja 2006 r. nr PP/443/1/12/33/2006).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »