| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Inwestycje w sprawozdawczości finansowej

Inwestycje w sprawozdawczości finansowej

W niniejszym opracowaniu omówiono podział inwestycji w myśl ustawy o rachunkowości, zasady wyceny, przekwalifikowania, ewidencję księgową z podaniem przykładów liczbowych oraz sposób wykazywania danych w sprawozdaniach finansowych.

Przy wyliczeniu skumulowanej kwoty dyskonta aktywów finansowych i zobowiązań finansowych za pomocą efektywnej stopy procentowej uwzględnia się wszelkie opłaty płacone lub otrzymywane przez strony kontraktu.
Wycenę aktywów finansowych na koniec roku obrotowego według skorygowanej ceny nabycia przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej został przedstawiony w przykładzie 6.
PRZYKŁAD 6
Firma udzieliła 2 stycznia 2003 r. innej jednostce pożyczki na kwotę 100 000 zł z terminem spłaty całości kwoty wraz z odsetkami 2 stycznia 2006 r.
W umowie pożyczki ustalono odsetki 10% w stosunku rocznym od nominalnej kwoty pożyczki, czyli 10 000 zł rocznie, to jest po 3 latach 30 000 zł. Łącznie pożyczka wraz z odsetkami spłacona 2 stycznia 2006 r. będzie wynosić 130 000 zł.
Wycena pożyczki na koniec roku 2003, 2004 i 2005 przy skalkulowanej efektywnej stopie procentowej 9,14% przedstawia się następująco:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład 6 ilustruje różnice, jakie wystąpią przy wycenie instrumentów finansowych według skorygowanej ceny nabycia przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej, gdzie rozkład odsetek w poszczególnych latach jest inny, podczas gdy przy nominalnej stopie procentowej (w przykładzie 10%) odsetki te w poszczególnych latach wyniosłyby po 10 000 zł, a wycena pożyczki na koniec 2003 i 2004 r. stanowiłaby kwoty odpowiednio 110 000 zł i 120 000 zł.
W bilansie na koniec 2003 i 2004 r. obrotowego kwoty pożyczek wraz z odsetkami (109 140 zł i 119 115 zł) będą wykazane w poz. A.IV.3. Długoterminowe aktywa finansowe – udzielone pożyczki, natomiast na koniec roku obrotowego 2005 – kwota pożyczki wraz z odsetkami 130 000 zł podlega wykazaniu w poz. B.III.1. Krótkoterminowe aktywa finansowe – udzielone pożyczki.
W sytuacjach prostych, gdy spłata pożyczki lub innego instrumentu finansowego następuje sukcesywnie w ratach wraz z odsetkami według jednolitej stopy, nie ma potrzeby ustalania wewnętrznej efektywnej stopy procentowej, co można przedstawić na przykładzie.
Założenie:
Firma udzieliła innej jednostce pożyczki długoterminowej na 3 lata w kwocie 150 000 zł i oprocentowaniu 10% w stosunku rocznym od wartości nominalnej pożyczki.
Umowa przewiduje spłatę pożyczki w trzech rocznych ratach na koniec każdego roku wraz z odsetkami.
Odsetki i spłaty pożyczki kształtują się:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ostatnia rata pożyczki w kwocie 50 000 zł pod pozycją 6 stanowi pożyczkę krótkoterminową, ponieważ przypada do spłaty w roku następnym po dniu bilansowym i została przeniesiona z pożyczki długoterminowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK