| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Inwestycje w sprawozdawczości finansowej

Inwestycje w sprawozdawczości finansowej

W niniejszym opracowaniu omówiono podział inwestycji w myśl ustawy o rachunkowości, zasady wyceny, przekwalifikowania, ewidencję księgową z podaniem przykładów liczbowych oraz sposób wykazywania danych w sprawozdaniach finansowych.

Inne długoterminowe aktywa finansowe wykazywane w poz. A.IV.3 bilansu obejmują przykładowo:
• długoterminowe lokaty bankowe,
• długoterminowe należności z tytułu leasingu finansowego.
Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 10 ustawy o rachunkowości lokaty bankowe wycenia się w wartości nominalnej. Łącznie z lokatami bankowymi wykazuje się zarachowane odsetki od tych lokat, drugostronnie ujmowane na koncie 75-0 „Przychody finansowe”.
Do długoterminowych lokat bankowych zalicza się lokaty terminowe w banku założone na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Należności z tytułu leasingu finansowego wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty z zachowaniem ostrożności.
Przekwalifikowanie inwestycji długoterminowych do krótkoterminowych
Jeżeli jednostka posiada długoterminowe aktywa finansowe, to może je przekwalifikować do krótkoterminowych aktywów finansowych. Decyzję o przekwalifikowaniu podejmuje jednostka we własnym zakresie, kierując się swymi potrzebami – np. wcześniejsze zbycie tych inwestycji.
Zgodnie z art. 35 ust. 6 ustawy o rachunkowości inwestycje długoterminowe przekwalifikowane do krótkoterminowych podlegają wycenie:
• w wartości księgowej albo cenie nabycia w zależności od tego, która z nich jest niższa – jeżeli inwestycje krótkoterminowe wycenia się w wartości rynkowej lub cenie nabycia, zależnie od tego, która z nich jest niższa,
• według wartości księgowej – jeżeli inwestycje krótkoterminowe wycenia się w wartości rynkowej.
PRZYKŁAD 7
Spółka z o.o. posiada w swoich księgach akcje o wartości 840 000 zł jako długoterminowe aktywa finansowe, które postanowiła przekwalifikować do krótkoterminowych aktywów finansowych i następnie zamierza je sprzedać. W poprzednim okresie wartość tych akcji wynosiła 800 000 zł i została podwyższona o kwotę 40 000 zł ujętą w kapitale z aktualizacji wyceny. W momencie podjęcia decyzji o przekwalifikowaniu, cena rynkowa tych akcji wynosiła 795 000 zł i spadła o 45 000 zł. Po przekwalifikowaniu akcji do krótkoterminowych aktywów finansowych ich wartość rynkowa na koniec roku obrotowego wynosiła 810 000 zł, czyli wzrosła o 15 000 zł.
W następnym okresie sprawozdawczym spółka sprzedała akcje za 830 000 zł.
Po wprowadzeniu na konta danych wyjściowych, księgowania w związku z powyższą decyzją przedstawiają się następująco:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Objaśnienia:
1. Obniżenie wartości kursu akcji zaliczone w kwocie 40 000 zł na zmniejszenie kapitału z aktualizacji wyceny do wysokości ujętej w poprzednim okresie wartości wzrostu, a pozostałe 5000 zł zaliczono w koszty finansowe.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK