| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Inwestycje w sprawozdawczości finansowej

Inwestycje w sprawozdawczości finansowej

W niniejszym opracowaniu omówiono podział inwestycji w myśl ustawy o rachunkowości, zasady wyceny, przekwalifikowania, ewidencję księgową z podaniem przykładów liczbowych oraz sposób wykazywania danych w sprawozdaniach finansowych.

Jeżeli ewidencję akcji prowadzi się w cenach nabycia, a ich zakupu dokonano w różnym czasie, po różnych cenach i część akcji została sprzedana, to rozchód wycenia się po cenie przeciętnej lub zgodnie z: pierwsze przyszło – pierwsze wyszło, albo według metody: ostatnie przyszło – pierwsze wyszło, zależnie od ustaleń w polityce rachunkowości.
Sposób ewidencji i wyceny krótkoterminowych aktywów finansowych z uwzględnieniem akcji przedstawiono w przykładzie 8.
PRZYKŁAD 8
Spółka „A” z o.o. zakupiła w miesiącu październiku 2003 r. akcje w cenach nabycia za 150 000 zł z zamiarem ich sprzedaży w najbliższej przyszłości. Spółka ustanowiła w zasadach rachunkowości wycenę tych akcji według cen nabycia lub cen rynkowych, zależnie od tego, która z nich jest niższa.
Na koniec roku obrotowego 2003 cena rynkowa akcji wyniosła 140 000 zł.
W następnym roku nastąpił wzrost ceny akcji do 155 000 zł.
Księgowania:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Objaśnienia:
1. Zakup akcji
2. Obniżenie wartości w cenach rynkowych
3. Ustalenie aktywów na podatek dochodowy odroczony:
– wartość księgowa na koniec roku 140 000 zł,
– wartość podatkowa 150 000 zł,
– różnica przejściowa ujemna 10 000 zł,
10 000 x 19% = 1900 zł
4. Wzrost wartości akcji do 155 000 zł, wycena według cen nabycia niższych od cen rynkowych, wobec tego następuje korekta wyceny o 10 000 zł (do wysokości uprzednio odpisanych różnic),
5. Rozwiązanie aktywów na podatek dochodowy odroczony (wartość księgowa akcji równa się wartości podatkowej).
Inne papiery wartościowe wchodzą także w zakres instrumentów finansowych powodujących powstanie aktywów finansowych u jednej ze stron, a zobowiązania finansowego u drugiej za sprawą wydania (wyemitowania):
• obligacji,
• bonów bankowych, skarbowych i innych,
• listów zastawnych i innych dłużnych papierów wartościowych – o terminie wykupu dłuższym niż 3 miesiące i krótszym niż rok od dnia bilansowego – przeznaczonych do obrotu lub dostępnych do sprzedaży.
Papiery wartościowe wycenia się zgodnie z ustawą o rachunkowości w cenie rynkowej, o ile istnieje dla nich aktywny rynek, bądź w inny sposób ustalonej wartości godziwej stosownie do rozporządzenia z 12 grudnia 2001 r., dla których nie istnieje aktywny rynek, bądź w cenach nabycia. Na dzień wyceny bilansowej papierów wartościowych dolicza się należne odsetki od papierów dłużnych i zalicza DT konto 140, Ct konto 75-0.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »