| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Inwentaryzacja i zakończenie roku

Inwentaryzacja i zakończenie roku

Listopad i początek grudnia to ostatni moment, w którym przedsiębiorcy powinni zacząć przygotowywać się do inwentaryzacji. Konieczne jest m.in. zebranie odpowiedniej dokumentacji. Jednak w praktyce często pojawiają się sytuacje, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, jak wycenić remanent lub jak spis ująć w dokumentacji. W związku z tym przedstawiamy najczęściej zadawane pytania w zakresie inwentaryzacji i zakończenia roku i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Spisu z natury należy dokonać według cen zakupu lub według cen rynkowych, jeżeli są one niższe od cen zakupu.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Czy dokonując spisu z natury na koniec roku podatkowego można wycenić towar nie tylko według cen zakupu, ale również według cen rynkowych?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zasady i terminy sporządzania remanentów przez podatników opłacających zryczałtowany podatek dochodowy określają art. 20 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 144, poz. 930 z późn. zm.; dalej ustawa o podatku zryczałtowanym). Zakres przedmiotowy remanentu jest określony w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku zryczałtowanym i obejmuje towary handlowe, materiały podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady.

Podatnik jest zobowiązany dokonać wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury.

Z art. 20 ust. 3 ustawy o podatku zryczałtowanym wynika możliwość wyboru wyceny towarów i innych składników objętych spisem z natury. I tak, podatnik może wycenić towary i inne składniki majątku objęte spisem według cen zakupu albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu, a także gdy nie jest możliwe ustalenie ceny zakupu.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawiczu z 18 stycznia 2007 r. (nr PD/415-4/07).


OPINIA

 

TOMASZ RYSIAK

prawnik z Kancelarii Magnusson

Naczelnik Urzędu Skarbowego nie miał problemu z udzieleniem prawidłowej odpowiedzi na pytanie podatnika. Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o podatku zryczałtowanym podatnik wycenia towary i inne składniki majątku objęte spisem z natury według cen zakupu albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że możliwość zastosowania cen rynkowych istnieje jedynie, gdy ceny rynkowe są niższe od cen zakupu, a także, gdy nie jest możliwe ustalenie ceny zakupu.

Dlatego też nie jest możliwe stosowanie przez podatników cen rynkowych w każdym przypadku sporządzania spisu z natury na koniec roku podatkowego.


Przygotowała EWA MATYSZEWSKA

Źródło: Gazeta Prawna [Tygodnik Podatkowy] Nr 224 (2094) poniedziałek, 19 listopada 2007 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK