| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej muszą rozliczyć się z fiskusem za 2007 rok do 31 stycznia 2008 r. Zatem na przygotowanie się zostało nieco ponad miesiąc. Dziś prezentujemy interpretacje organów podatkowych wyjaśniających zagadnienia rozliczeń ryczałtowców i kartowiczów wraz z opiniami specjalistów, które mogą być pomocne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Prowadzenie przez żonę działalności gospodarczej w innym zakresie niż działalność męża nie spowoduje utraty przez podatnika (męża) prawa do rozliczania się w formie karty podatkowej.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzątania i czyszczenia obiektów (PKD 74.70.Z) opodatkowaną w formie karty podatkowej. Żona podatnika chciałaby rozpocząć działalność w zakresie budownictwa oraz wynajmu nieruchomości. Przedmiotem jej działalności byłaby budowa obiektów (cały dział PKD 45) oraz ich sprzedaż lub wynajem na własny rachunek (PKD 70.1 i 70.2). Czy prowadzenie przez małżonka podatnika działalności gospodarczej w innym niż on zakresie spowoduje utratę przez niego prawa do opodatkowania swojej działalności w formie karty?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Artykuł 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wymienia przesłanki pozytywne i negatywne do zastosowania opodatkowania działalności w formie karty podatkowej. Jedną z przesłanek negatywnych do zastosowania tej formy jest prowadzenie przez małżonka podatnika działalności w tym samym zakresie.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że przewidywany przedmiot działalności gospodarczej, którą ma prowadzić małżonka, nie pokrywa się z zakresem działalności męża (podatnika).

W związku z tym rozpoczęcie przez żonę podatnika działalności gospodarczej w innym zakresie nie spowoduje utraty przez podatnika prawa do opodatkowania swojej działalności w formie karty podatkowej.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie z 18 czerwca 2007 r. (nr US.III/415-18/07).


OPINIA

 

TOMASZ RYSIAK

prawnik z kancelarii Magnusson

W stanie faktycznym wskazanym w przedmiotowej interpretacji małżonek podatnika zamierzał rozpocząć działalność gospodarczą sklasyfikowaną w PKD w innej kategorii niż działalność prowadzona przez podatnika. Prowadzenie działalności gospodarczej sklasyfikowanej w innej kategorii PKD jest, zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy zawartym w interpretacji, prowadzeniem przez małżonka działalności w innym zakresie w rozumieniu art. 25 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wydaje się, że w przypadku przedmiotowej interpretacji urząd skarbowy prawidłowo uznał, że ogólny przepis ustawy odnośnie do prowadzenia działalności w innym zakresie powinien być interpretowany w odniesieniu do PKD. Jest to bowiem najbardziej obiektywny sposób określania rodzaju prowadzonej działalności, który powinien decydować o możliwości zastosowania konkretnego sposobu opodatkowania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK