| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak dokonać rocznej korekty VAT

Jak dokonać rocznej korekty VAT

Podatnik VAT, który w ciągu roku dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, może odliczyć tylko część VAT naliczonego. Po roku musi dokonać ostatecznej korekty tak odliczonego podatku.

Rozstrzygnięcie naczelnika

Naczelnik, rozstrzygając sprawę ustalił, że wydatki dotyczące modernizacji i ulepszenia, a także zakup urządzenia użytkowanej przez podatnika VAT nieruchomości były dokonane po 30 kwietnia 2004 r., a o wartość ich nabycia zwiększano wartość początkową nieruchomości zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym oraz odliczono podatek naliczony związany z tymi wydatkami w pełnej wysokości. Następnie sprzedano tę nieruchomości w lipcu 2006 r., która to sprzedaż na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT korzystała ze zwolnienia z VAT.

Z uwagi na fakt, że wydatki te, tak jak i sama nieruchomość, stały się przedmiotem czynności zwolnionej od VAT, a tym samym w okresie dziesięciu lat od nabycia, przestały służyć prowadzonej przez podatnika sprzedaży opodatkowanej, zmianie uległo prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonywanych ulepszeń, modernizacji i zakupu urządzenia wchodzącego w skład nieruchomości, co w konsekwencji rodzi dla podatnika obowiązek skorygowania podatku naliczonego, który został odliczony z tytułu tych zakupów. Naczelnik stwierdził, że korekty należy dokonać przy odpowiednim zastosowaniu art. 91 ust. 1-5 ustawy o VAT, w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości.

Do wydatków z grudnia 2004 r. i stycznia 2005 r. należy przyjąć dziesięcioletni okres korekty, liczony od daty nabycia, co oznaczać będzie, że dla wydatków z grudnia 2004 r. okres ten będzie zamykał się w latach 2004-2013, a dla wydatków ze stycznia 2005 r. w latach 2005-2014. Zatem podatnik zobowiązany był skorygować w lipcu 2006 r. podatek naliczony w następującej wysokości:

• w stosunku do wydatków z grudnia 2004 r. - zmniejszając kwotę podatku naliczonego o 8/10 kwoty odliczonego podatku naliczonego dotyczącego tego wydatku,

• w stosunku do wydatków ze stycznia 2005 r. - zmniejszając kwotę podatku naliczonego o 9/10 kwoty odliczonego podatku naliczonego dotyczącego tego wydatku.

Natomiast do wydatków związanych z modernizacją nieruchomości w październiku 2005 r. okresem, w którym należy dokonać korekty, będzie termin jednoroczny. W myśl art. 91 ust. 3 ustawy o VAT korekty tej dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. Zatem podatnik nie miał w miesiącu sprzedaży nieruchomości, tj. lipcu 2006 r., obowiązku korekty podatku naliczonego dotyczącego tego wydatku (zob. postanowienie naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 6 listopada 2006 r., nr ROXV/443/VAT-394/496RF/06).

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 91 ust. 1-8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

• Art. 6 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 90, poz. 756).

Źródło: Gazeta Prawna [Tygodnik Podatkowy] Nr 29 (2151), 11 lutego 2008 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK