| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali za granicą i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. Czas na złożenie zeznania jest taki sam, jak dla podatników zarabiających w Polsce - 30 kwietnia 2008 r. Dochody zagraniczne trzeba wykazać w formularzu PIT-36. Dodatkowo dołącza się do niego załącznik PIT/ZG, informację o uzyskanym poza krajem dochodzie i zapłaconym tam podatku.

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali w Wielkiej Brytanii, nie muszą rozliczać się z tych dochodów w Polsce. Czy w każdym przypadku nie wykażą dochodów brytyjskich w Polsce? Jak rozliczą się podatnicy, którzy zarabiali i w Polsce, i w Wielkiej Brytanii?

dr Janusz Fiszer

partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW

Generalnie, nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią z 2006 roku ma zastosowanie do dochodów uzyskanych poczynając od 1 stycznia 2007 r. Nowa umowa wprowadziła korzystniejszą metodę unikania podwójnego opodatkowania, niż przewidywała to wcześniejsza umowa z 1976 roku, co w praktyce oznacza, że teraz do opodatkowania dochodów brytyjskich ma zastosowanie tzw. metoda wyłączenia z progresją.

W konsekwencji, polski podatnik, który w 2007 roku pracował i zarabiał tylko w Wielkiej Brytanii, nie zapłaci podatku w Polsce ani też nie będzie musiał składać rocznego zeznania. Zgodnie z nową umową, dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii z tytułu pracy podlega opodatkowaniu już tylko w tym państwie. Zgodnie z art. 22 ust. 2 lit. a) nowej umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami umowy podlega opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii - a dochód z tytułu pracy w Wielkiej Brytanii generalnie podlega opodatkowaniu w tym państwie, Polska zwolni taki dochód od opodatkowania. Ponieważ dany podatnik uzyskuje tylko dochód w Wielkiej Brytanii, a ten podlega zwolnieniu, w Polsce podatnik ten nie ma dochodu do opodatkowania. Innymi słowy nie uzyskuje on dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce - nie ma więc też obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego.

Sytuacja się nieco komplikuje, gdy w 2007 roku nasz podatnik uzyskiwał zarówno dochody w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii. Obowiązująca w nowej umowie podatkowej metoda wyłączenia z progresją przewiduje, że dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii, aczkolwiek nie podlega opodatkowaniu w Polsce, to jednak brany jest pod uwagę przy ustalaniu tzw. stopy opodatkowania dochodu uzyskanego w Polsce. W praktyce oznacza to, że dochód takiego podatnika uzyskany w Polsce będzie opodatkowany według takiej samej stopy opodatkowania, jakby obie części dochodu były faktycznie uzyskane w Polsce, a więc - zgodnie z progresywną skalą podatkową obowiązującą w Polsce dla kwoty łącznego dochodu. Można to objaśnić na przykładzie liczbowym: jeżeli np. w Wielkiej Brytanii podatnik uzyskał dochód o równowartości 80 tys. zł, a w Polsce 25 tys. zł, to jego dochód 25 tys. zł uzyskany w Polsce zostanie opodatkowany tylko w Polsce, lecz według stopy podatkowej właściwej dla łącznego dochodu, czyli dla 105 tys. zł.

W takim przypadku podatnik będzie musiał złożyć w Polsce roczne zeznanie podatkowe, a co więcej, w celu ustalenia wspomnianej stopy podatkowej, dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii będzie musiał zostać wykazany w rocznym zeznaniu podatkowym takiego podatnika (przykładowo, w formularzu PIT-36, będą to pola 162 - podatnik i 163 - małżonek podatnika, określone jako: dochody osiągnięte za granicą, o które zwiększona jest podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej (przeliczona na złote). Oczywiście, uzyskany w Wielkiej Brytanii dochód z tytułu pracy - o równowartości 80 tys. zł - nie będzie podlegał już ponownemu opodatkowaniu w Polsce.

(EM)

PODSTAWA PRAWNA

• Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie 20 lipca 2006 r. (Dz.U. nr 250, poz. 1840).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK