| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > VAT w obrocie nieruchomościami

VAT w obrocie nieruchomościami

Zgodnie z generalną zasadą dostawa nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT. To, czy od sprzedaży nieruchomości zapłacimy VAT, zależy jednak od tego, czy transakcje zbycia są wykonywane w ramach działalności gospodarczej i jaka jest ich częstotliwość. W dzisiejszym Przewodniku wyjaśniamy szczegółowo, kiedy tego typu transakcje będą podlegały VAT, a kiedy będą z niego zwolnione. Warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę, gdyż budzi ona kontrowersje.

Cele niemieszkalne

Wynajem nieruchomości podlega opodatkowaniu, ale tylko w przypadku gdy jest to wynajem lokali użytkowych lub gdy jest to wynajem lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe. Ważny jest cel wynajmu. Jeśli będzie on niezwiązany z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych, to wtedy będzie podlegał opodatkowaniu VAT w stawce 22-proc.

Opodatkowanie VAT dotyczy zarówno nieruchomości mieszkalnych wynajmowanych na cele niemieszkalne, jak i nieruchomości niemieszkalnych wynajmowanych na dowolne cele. Wynajem pozostałych nieruchomości użytkowych będzie zawsze podlegał VAT.

Wynajem lokali użytkowych nie jest zwolniony od podatku od towarów i usług. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze. Mimo że wynajem lokali użytkowych podlega opodatkowaniu VAT, to istnieje zwolnienie podmiotowe z podatku, które przysługuje podatnikom, którzy nie uzyskali w roku poprzednim oraz w ciągu danego roku określonej wysokości sprzedaży.

Przy wynajmie niektórych rodzajów nieruchomości istnieje zwolnienie przedmiotowe, które jest niezależne od uzyskanego przychodu (obrotu) z wynajmu. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwolniono z podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 4 załącznika zostały wymienione usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (oznaczone symbolem PKWiU ex 70.20.11). Samodzielne lokale mieszkalne, a także lokale o innym przeznaczeniu, mogą stanowić odrębne nieruchomości lub stanowić część nieruchomości. Oznacza to, że tylko nieruchomości lub ich części, które mają charakter mieszkalny i są wynajmowane na cele mieszkaniowe, będą korzystały ze zwolnienia z VAT. Usługi polegające na wynajmie lokali na cele mieszkaniowe podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług jako usługi wymienione bezpośrednio w załączniku do ustawy o VAT. Wynajem pozostałych lokali i nieruchomości, czyli wynajem na cele inne niż mieszkaniowe, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według 22-proc. stawki.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK