| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe powiązań między firmami

Skutki podatkowe powiązań między firmami

W obrocie gospodarczym często zdarzają się sytuacje, że zaprzyjaźnionym firmom sprzedajemy coś taniej, po cenach niższych niż innym odbiorcom. Na obniżenie ceny wpływają relacje między podmiotami. Nieco inaczej kształtują się transakcje ze wspólnikami, udziałowcami, firmami prowadzonymi przez członków rodzin. Trzeba jednak pamiętać, iż zawieranie tego typu transakcji wiąże się z dodatkowymi obowiązkami podatkowymi. Wykorzystywanie powiązań między firmami powoduje określone skutki podatkowe.

Czy istnieje możliwość świadczenia usług przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą na własne nazwisko na rzecz spółki jawnej, której jest jednocześnie wspólnikiem?

Dominika Kunicka

konsultant w dziale doradztwa podatkowego Pricewaterhouse-Coopers w biurze wrocławskim

Kodeks spółek handlowych nie nadaje spółce jawnej osobowości prawnej. Jednakże może ona we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Tak więc, posiada ona zdolność prawną.

Spółkę ma prawo reprezentować każdy wspólnik. Wspólnik ma także prawo i obowiązek prowadzenia jej spraw, za co nie otrzymuje wynagrodzenia.

Spółka jawna dysponuje majątkiem odrębnym od majątku jej wspólników, a działalność prowadzi przez przedsiębiorstwo. Nie posiada jednak statusu podatnika podatku dochodowego, podatnikami są jej wspólnicy.

Zważywszy że spółka jawna jest podmiotem odrębnym od wspólnika, wspólnik prowadzący działalność gospodarczą, w zakresie różnym od zakresu działalności przedsiębiorstwa spółki, co do zasady, może świadczyć usługi na jej rzecz.

Istnieje jednak ryzyko stwierdzenia, iż wspólnik w formie wynagrodzenia za usługi faktycznie pobiera wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki, co jest niezgodne z k.s.h. Aby je zmniejszyć, usługi świadczone w ramach umowy pomiędzy spółką a wspólnikiem nie powinny być tożsame z prowadzeniem spraw spółki.

Dodatkowo istnieje pewne ryzyko kwestionowania skuteczności prawnej takiej umowy, w szczególności jako umowy zawartej z samym sobą. Przykładowo, w orzecznictwie sądów administracyjnych wielokrotnie pojawiał się pogląd, że umowa zawarta przez jednoosobową spółkę z o.o. reprezentowaną przez jedynego wspólnika będącego jednocześnie członkiem zarządu z tymże wspólnikiem, jest tak kwalifikowana, m.in. ze względu na nieprawidłowy sposób reprezentacji, a w konsekwencji nieważna.

Podobnie w przypadku spółki jawnej, istnieje ryzyko, że umowa zawarta pomiędzy spółką a jej wspólnikiem mogłaby zostać uznana za prawnie nieskuteczną. Wtedy wynagrodzenie za usługę nie mogłoby stanowić kosztu uzyskania przychodów.

W spółce jawnej prawo do reprezentowania może jednak przysługiwać więcej niż jednej osobie. Możliwa jest więc sytuacja, gdy wspólnik prowadzący działalność gospodarczą zawarł umowę o wykonanie usługi na rzecz spółki z inną osobą uprawnioną do jej reprezentowania. Wtedy ryzyko kwalifikacji umowy jako zawartej z samym sobą wydaje się być mniejsze.

Podatnikiem podatku dochodowego jest wspólnik spółki jawnej. Ustawa o PIT ustala przychód i koszt wspólnika proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Tak więc, po stronie wspólnika prowadzącego działalność gospodarczą powstanie przychód, a po stronie spółki jawnej koszt. Koszt przypadający na wspólnika zostanie ustalony, proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku. W przypadku prowadzenia działalności w formie osobowych spółek handlowych ustawa o PIT wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wartość własnej pracy podatnika. Istnieje więc możliwość, iż wspólnik świadczący usługi na rzecz spółki jawnej, rozliczając swoje dochody z działalności prowadzonej w formie spółki jawnej, nie będzie mógł uznać kosztu usługi przez siebie wyświadczonej, w części przypadającej na niego, za swój koszt uzyskania przychodów. Tym niemniej będą mogli to zrobić pozostali wspólnicy w częściach na nich przypadających. Warto zauważyć, że wspólnika spółki jawnej oraz spółkę można uznać za podmioty powiązane, istotne jest więc, aby ceny w transakcjach pomiędzy nimi były ustalone na poziomie rynkowym. W zależności od wartości transakcji, podmioty mogą być obowiązane do posiadania dokumentacji podatkowej ustalania cen.

(KK)

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »