| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Podatkowe konsekwencje przekształceń organizacyjnych spółek

Podatkowe konsekwencje przekształceń organizacyjnych spółek

Zmiany organizacyjne podmiotów gospodarczych są zjawiskiem częstym i powszechnym. Przekształcenie, likwidacja czy połączenie spółki wiąże się z mniej lub bardziej skomplikowanymi operacjami prawnymi. Te zaś na gruncie prawa podatkowego wywołują szereg skutków, które często wiążą się z koniecznością zapłaty podatku. Czasami takie, a nie inne skonstruowanie umowy dotyczącej przekształcenia spółki w inny podmiot może spowodować lub wyeliminować konieczność zapłaty podatku. Z najnowszego orzecznictwa wynika, że sądy administracyjne, coraz częściej dokonując wykładni prawa podatkowego, biorą pod uwagę szerokie prawnogospodarcze aspekty przekształceń. A także chętnie sięgają do prawa UE i orzecznictwa ETS, co odbywa się nierzadko z dużą korzyścią dla skarżących.

Zwiększenie ilości akcji nie jest przychodem

SENTENCJA

Uzyskanie przez udziałowców przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością większej liczby akcji w przekształconej spółce akcyjnej, niż liczba akcji, które przypadłyby im, gdyby wszyscy udziałowcy zdecydowali się uczestniczyć w spółce przekształconej, nie jest przychodem do opodatkowania.

Wyrok WSA w Łodzi z 16 kwietnia 2008 r., niepublikowany

SYGN. AKT I SA/Łd 22/08

UZASADNIENIE

Sprawa dotyczyła przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. W toku postępowania rejestracyjnego, po podjęciu uchwały o przekształceniu, którą ustalono wysokość kapitału zakładowego spółki akcyjnej na kwotę równą kapitałowi zakładowemu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie wszyscy wspólnicy spółki przekształcanej złożyli oświadczenie o przystąpieniu do spółki przekształconej. Spółka przekształcana została zobowiązana przez sąd rejestrowy do przedstawienia uchwały wszystkich wspólników przystępujących do przekształconej spółki o podziale pomiędzy nich akcji, tak aby cały kapitał zakładowy spółki przekształcanej był podzielony. Spółka przekształcona wykonała postanowienie sądu rejestrowego. Ponieważ jednak nie wszyscy wspólnicy spółki przekształcanej przystąpili do spółki przekształconej, na wspólnikach spółki przekształconej ciążył obowiązek spłaty wspólników, którzy do niej nie przystąpili.

Powstał problem co do obowiązków spółki jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych związanych z podziałem pomiędzy wspólników przystępujących do spółki wszystkich akcji. W ocenie spółki w związku z podziałem nowych akcji nie powstaje obowiązek podatkowy. A spółka nie wystąpi w charakterze płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednak zdaniem organów podatkowych podział akcji, do którego spółka została zobligowana przez sąd rejestrowy, stanowi dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych.

Spór na korzyść spółki rozstrzygnął dopiero Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Jak zauważył sąd, przychód jest obok kosztów jego uzyskania podstawowym czynnikiem mającym wpływ na ustalenie normatywnego przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym, czyli dochodu. Bez przychodu nie może powstać dochód. A zatem dla ustalenia, czy w danym stanie faktycznym istnieje przedmiot opodatkowania, istotne jest ustalenie, czy występuje przychód uważany przez ustawodawcę za prawnie istotny.

Za prawnie istotny, ze względu na możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym, powinien być - w ocenie sądu - uznany przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych spełniający warunki, wynikające z treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

Uzyskanie przez udziałowców przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością większej liczby akcji w przekształconej spółce akcyjnej, niż liczba akcji, które przypadłyby im, gdyby wszyscy udziałowcy zdecydowali się uczestniczyć w spółce przekształconej, nie jest przychodem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy. W ocenie sądu nie jest to dywidenda, ani żaden z przychodów wymienionych wyraźnie w przepisie. A ponadto ta większa liczba akcji nie powstała z zysku osoby prawnej, ale z innego podziału, podziału pomiędzy mniejszą liczbę osób, tego samego kapitału zakładowego. Uzyskanie większej liczby akcji nie jest w tym wypadku wyrazem uczestnictwa w zysku osoby prawnej (spółki).

Przyjęcie więc, że po stronie wspólników przekształconej spółki nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z podziałem akcji pomiędzy tych wspólników, oznacza, że spółka nie jest płatnikiem tego podatku.

OPINIA

PIOTR CHMIELIŃSKI

doradca podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego Ożóg i Wspólnicy

Sąd trafnie podniósł w wyroku, że fakt, iż w przypadku występowania płatnika zawsze musi występować także podatnik, nie oznacza automatycznie, że taka zależność obowiązuje również w drugą stronę. Fakt, że jakiś podmiot jest podatnikiem, nie musi automatycznie oznaczać, że inny podmiot jest zobowiązany do obliczenia, pobrania od tego podatnika i wpłacenia podatku. Prawo podatkowe często bowiem nakłada taki obowiązek na samego podatnika.

Prezentowany wyrok z założenia dotyczył obowiązków płatnika, ale przede wszystkim jest on korzystny dla podatników (wspólników pozostających w spółce przekształconej). Tym niemniej, należy pamiętać, że jest to orzeczenie nieprawomocne i jest bardzo prawdopodobne, że będzie przedmiotem postępowania kasacyjnego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK