| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Nowe zasady stosowania kas rejestrujących

Nowe zasady stosowania kas rejestrujących

Od ponad miesiąca obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Od 1 lipca nie zaszły większe zmiany w zakresie stosowania kas fiskalnych przez przedsiębiorców. Nie został bowiem rozszerzony obowiązek posiadania kas przez nowych podatników. Więcej nowości czeka nas od 1 listopada. Od tego dnia kasy fiskalne będą musieli zainstalować przedsiębiorcy handlujący papierosami i alkoholem. Co ważne, będą oni musieli posiadać kasy bez względu na wielkość osiąganych obrotów.

EKSPERT RADZI

Nowe rozporządzenie ministra finansów z 27 czerwca 2008 r. wprowadza od 1 listopada obowiązek prowadzenia ewidencji obrotów za pomocą urządzeń fiskalnych dla nowych grup podatników.
Obowiązek taki, bez względu na obrót, będzie obejmował sprzedawców wyrobów tytoniowych (PKWiU 16.00) oraz sprzedawców alkoholu (dotyczy napojów o zawartości powyżej 1,2 proc. alkoholu oraz mieszanin piwa i napojów bezalkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 0,5 proc. - bez względu na PKWiU).
Biorąc pod uwagę, że w Polsce istnieje do tej pory ponad 3,9 tysiąca sklepów z papierosami, które używają już kas fiskalnych, nowy obowiązek obejmie głównie małe podmioty, kioski, stoiska na straganach, zajmujące się często sprzedażą sezonową. Dla wielu drobnych przedsiębiorców konieczność zakupu kasy kojarzy się z trudną decyzją wyboru i wydatkami.
Przy zakupie urządzenia fiskalnego należy zakładać dalszy rozwój swojej działalności i nie wybierać urządzenia tylko pod kątem najniższej ceny. Kasa powinna służyć przynajmniej przez pięć lat (pojemność pamięci fiskalnej), dlatego warto zainwestować w model, który posiada bazę towarów większą nawet o 50 proc. niż wydaje się to niezbędne w chwili zakupu. Istotna może okazać się także możliwość podłączenia takich urządzeń jak szuflada czy waga, a nawet współpraca z komputerem.
Wybór urządzenia powinien uwzględniać ważne kryterium - sprawdzonego producenta. Marko- wy sprzęt popularnego w Polsce dostawcy to wydatek często symbolicznie wyższy, a idą za tym: sprawdzona jakość, niezawodność, organizacja serwisu - wszystko to będzie procentowało w trakcie życia kasy.
Niezależnie od tego, jaką datę wejścia Polsce do strefy euro ogłosi kolejny premier, warto (a w obszarach przygranicznych wręcz trzeba) posiadać kasę, która przyjmuje zapłatę w obcej walucie. Warto już teraz pytać także o kasy z obsługą przejścia na euro jako podstawową walutę ewidencyjną w Polsce.
I wreszcie ostatni aspekt - koszty eksploatacji. Cenę obsługi serwisowej czy przeglądu okresowego kształtuje rynek i różni się ona w poszczególnych regionach kraju. Po okresie gwarancji na wysokość ponoszonych kosztów ma istotny wpływ niezawodność sprzętu. Wówczas widać wyraźnie, że inwestycja w znaną markę się zwraca.
Ważny jest wybór sprawdzonego, lokalnego przedstawiciela producenta prowadzącego serwis. Sprawna obsługa serwisowa to bowiem krótki czas reakcji na zgłoszenie, szybka naprawa, dostęp do części zamiennych.
Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu należy więc rozpoznać lokalnych dostawców i pytać o opinie dotychczasowych użytkowników kas.
Aby pozostać w zgodzie z przepisami i uzyskać zwrot 50 proc. ceny kasy (przy pierwszym zakupie) trzeba: zgłosić zamiar rozpoczęcia ewidencji sprzedaży za pomocą kas, pisemnie, przed wyznaczonym terminem fiskalizacji we właściwym Urzędzie Skarbowym. Pismo powinno zawierać takie dane, jak liczba kas, które zostaną zainstalowane, miejsce instalacji, nazwę producenta oraz model, termin fiskalizacji; posiadać fakturę zakupu kasy rejestrującej oraz dowód wpłaty całej należności; dokonać zgłoszenia kasy do urzędu skarbowego w terminie siedmiu dni od daty jej fiskalizacji w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy; rozpocząć rejestrację w wyznaczonym terminie; nanieść w sposób trwały na obudowę kasy nadany numer ewidencyjny.
Damian Szewczyk
kierownik działu marketingu Elzab
Podstawa prawna
• Rozporządzenie ministra finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 113, poz. 720).
Firma Elzab - producent kas fiskalnych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK