| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Nowe zasady stosowania kas rejestrujących

Nowe zasady stosowania kas rejestrujących

Od ponad miesiąca obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Od 1 lipca nie zaszły większe zmiany w zakresie stosowania kas fiskalnych przez przedsiębiorców. Nie został bowiem rozszerzony obowiązek posiadania kas przez nowych podatników. Więcej nowości czeka nas od 1 listopada. Od tego dnia kasy fiskalne będą musieli zainstalować przedsiębiorcy handlujący papierosami i alkoholem. Co ważne, będą oni musieli posiadać kasy bez względu na wielkość osiąganych obrotów.

Stosowanie minimum 1/5 kas
W terminach ustawowych podatnicy są zobowiązani rozpocząć ewidencjonowanie przy zastosowaniu co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas rejestrujących, która została zgłoszona przez podatnika do właściwego naczelnika urzędu skarbowego do prowadzenia ewidencji we wszystkich miejscach prowadzenia sprzedaży, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca podatnicy są obowiązani zastosować do ewidencjonowania kolejne kasy rejestrujące, w liczbie nie mniejszej niż liczba kas rejestrujących przypadająca do ewidencjonowania w pierwszym miesiącu ewidencjonowania wynikająca z dokonanego przez podatnika zgłoszenia. Co to oznacza? Jeśli podatnik zgłosił do urzędu skarbowego dziesięć kas fiskalnych, to od momentu, kiedy utraci prawo do zwolnienia ze stosowania kas, musi zacząć ewidencjonować obroty na kasie przynajmniej na dwóch zgłoszonych urządzeniach. Od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca będzie musiał uruchamiać przynajmniej po dwa kolejne urządzenia.
Rozpoczęcie ewidencjonowania w opisany sposób przedłuża odpowiednio okres zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w części dotyczącej obrotów realizowanych na stanowiskach kasowych, na których ewidencjonowanie powinno być prowadzone w kolejnych miesiącach.

Kupno urządzenia
Przedsiębiorca, który nie może korzystać ze zwolnienia przy stosowaniu kas fiskalnych, musi kupić odpowiednie urządzenie rejestrujące. Wybór urządzenia musi zależeć od potrzeb danego podatnika, w tym charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.
Po kupnie urządzenia i rozpoczęciu na nim ewidencji obrotów podatnik będzie miał pewne obowiązki. Przede wszystkim podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy. Muszą też sporządzać raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu. Kolejny obowiązek to weryfikacja poprawności pracy kasy, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zaprogramowania nazw towarów (usług) i właściwego ich przyporządkowania do stawek podatków oraz niezwłocznego zgłaszania serwisowi każdej nieprawidłowości w jej pracy. Podatnik musi także poddawać kontroli nienaruszalności kasy i prawidłowość jej pracy na każde żądanie właściwych organów. Konieczne będzie także wykonywanie co 12 miesięcy obowiązkowego przeglądu technicznego kasy przez właściwy serwis.
WAŻNE
Kasa rejestrująca jest urządzeniem samodzielnym lub może stanowić część składową systemu kasowego
Przedsiębiorca musi również dokonywać wydruku wszystkich emitowanych przez kasę dokumentów i ich kopii na taśmie papierowej z rolki, przechowywać kopii dokumentów kasowych.
Podatnik ma obowiązek zgłosić kasę w terminie siedmiu dni od dnia jej fiskalizacji do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy. Fiskalizacja kasy to jednokrotna i niepowtarzalna czynność inicjująca pracę modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną kasy, zakończona wydrukiem dobowego raportu fiskalnego. Po otrzymaniu numeru kasy z urzędu trzeba go nanieść na obudowę kasy w sposób trwały. Dodatkowo trzeba też na bieżąco uzupełniać książkę kasy, która jest dołączana do urządzenia przy jego zakupie.
Książkę kasy trzeba przechowywać w miejscu i przez okres jej użytkowania oraz udostępniania jej na żądanie właściwych organów, a także służby serwisowej.
W przypadku utraty książki kasy rejestrującej podatnik jest zobowiązany niezwłocznie zwrócić się do serwisu o wydanie duplikatu oraz powiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego. Na stronie tytułowej tej książki kasy rejestrującej musi być umieszczony napis duplikat.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK