| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Wniesienie aportem przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną umożliwia więc zarówno zmianę wartości początkowej środka trwałego, jak i metody amortyzacji.
Wniesienie aportem przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną umożliwia zarówno zmianę wartości początkowej środka trwałego, jak i metody amortyzacji.
Przykład 10
Pan Nowak zakupił 10 lat temu nowy budynek biurowy i wykorzystywał w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej przez ten okres.
Wartość początkową budynku ustalił na podstawie ceny nabycia w wysokości 2 000 000 zł.
Amortyzuje go według stawki 2,5%, odpisując rocznie 50 000 zł.
Przez 10 lat odpisał w koszty kwotę 500 000 zł.
Wartość rynkowa tego budynku w ciągu tego okresu wzrosła do 3 000 000 zł.
Pan Nowak postanowił wnieść ten budynek w ramach aportu jego przedsiębiorstwa do spółki A z o.o., w której będzie głównym udziałowcem.
Wniesienie samego budynku jako aportu nie jest korzystne, powoduje bowiem powstanie dochodu na podstawie art. 17 pkt 9 i art. 22 ust. 1e pkt 1 updof, zwiększającego jego dochody kapitałowe o kwotę:
3 000 000 zł – 2 000 000 zł + 500 000 zł = 1 500 000 zł
Pan Nowak wnosi jednak budynek w ramach aportu przedsiębiorstwa i obejmuje udziały w spółce A z o.o. o wartości nominalnej 4 000 000 zł, odpowiadającej rynkowej wartości wniesionych w ramach przedsiębiorstwa składników majątku (oprócz budynku na przedsiębiorstwo składają się również inne składniki majątku, o których mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, dlatego wartość przedsiębiorstwa jest wyższa od wartości budynku).
Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem art. 16g ust. 10 updop, spółka A z o.o. może przyjąć wartość początkową budynku według jego wartości rynkowej, tj. w wysokości 3 000 000 zł.
Ponadto w związku z tym, że spółka A z o.o. nabyła używany środek trwały w postaci budynku biurowego, może stosować indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 10% i zamortyzować ten budynek w ciągu 10 lat, odpisując w każdym roku podatkowym kwotę 300 000 zł.
A zatem wysokość corocznych odpisów amortyzacyjnych wzrośnie sześciokrotnie w stosunku do sytuacji, gdyby budynek nadal był amortyzowany w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez pana Nowaka, który mógłby dokonywać w roku podatkowym odpisów amortyzacyjnych jedynie w wysokości 50 000 zł.
Oprócz korzyści wynikających z urealnienia wartości początkowej budynku do jego wartości rynkowej, powstała zatem możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% zamiast 2,5%, przez co zostały znacznie zwiększone odpisy amortyzacyjne. W związku z tym skrócił się okres amortyzacji tego budynku – do 10 lat w porównaniu z 30 latami (10 lat był już amortyzowany), gdyby amortyzacji dokonywał pan Nowak w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »