| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Znak towarowy pozostający w podmiocie, który go wytworzył, jest neutralny podatkowo, nie podlega bowiem amortyzacji. Ewentualnie zaliczeniu w koszty mogą podlegać wydatki poniesione na udzielenie prawa ochronnego na ten znak, jeżeli podatnik o udzielenie tego prawa wystąpi. Wniesienie tego prawa jako pojedynczego przedmiotu aportu może spowodować powstanie wysokiego dochodu z objęcia udziałów.
Natomiast wniesienie prawa ochronnego na znak towarowy w ramach aportu przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej umożliwia przyjęcie jego wartości początkowej według wartości rynkowej i dokonywanie od niego odpisów amortyzacyjnych w ciągu 5 lat na podstawie art. 16m ust. 1 pkt 4 updop. Jednocześnie, co jest szczególnie korzystne, przychód ten jest zwolniony od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 updof.
Przykład 12
Pan Iksiński prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Jego produkty są opatrzone znakiem towarowym „IKSIŃSKI”. Wartość rynkowa prawa ochronnego na ten znak wyceniana jest przez biegłych w wysokości 500 000 zł.
Pan Iksiński w ramach aportu przedsiębiorstwa wniósł je do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością „IKSIŃSKI” Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo wyceniono według wartości rynkowej wnoszonych w jego ramach składników majątkowych w wysokości 1 500 000 zł i za taką kwotę pan Iksiński objął udziały w spółce.
„IKSIŃSKI” Sp. z o.o. może amortyzować prawo ochronne na ten znak jako wartość niematerialną i prawną, o której mowa w art. 16b ust. 1 pkt 6 updop od wartości początkowej w wysokości 500 000 zł.
W ciągu 5 lat spółka może, na podstawie art. 16m ust. 1 pkt 4 updop, odpisywać od wartości początkowej tego prawa corocznie w koszty 100 000 zł.
Wniesienie aportu do spółki niemającej osobowości prawnej
Co może być przedmiotem aportu do spółki niemającej osobowości prawnej, regulują przepisy dotyczące poszczególnych spółek.
Na przykład na podstawie art. 48 § 2 k.s.h. wkład wspólnika do spółki jawnej może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki.
Wspólnik spółki jawnej może się zobowiązać do wniesienia tytułem wkładu do spółki rzeczy innej niż pieniądze, na własność lub do używania. W przypadku wspólnika spółki cywilnej wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług, o czym stanowi art. 861 § 1 k.c.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK