| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Przykład 3
Pan Nowak wniósł udziały w spółce A z o.o. o wartości nominalnej 100 000 zł do spółki B z o.o., obejmując w niej udziały o wartości nominalnej 110 000 zł.
Uprzednio pan Nowak objął udziały w spółce B z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci samochodu ciężarowego.
W wyniku wniesienia udziałów w spółce A z o.o. do spółki B z o.o. podatnik osiągnął zatem dochód z tego tytułu w wysokości: 110 000 zł – 100 000 zł = 10 000 zł.
Analogicznie, na podstawie art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a updop, jest ustalany koszt w przypadku, gdy wnoszącym aportem udziały (akcje) w innej spółce kapitałowej jest osoba prawna.
Udziały objęte w zamian za wkład pieniężny
W przypadku gdy udziały (akcje) będące przedmiotem wkładu nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny, np. zostały uprzednio zakupione, wówczas – na podstawie art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. b updof – koszt uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów ustala się zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 updof.
Na podstawie tego przepisu nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).
Na podstawie art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. b updof wydatki na nabycie udziałów stanowią również koszt uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za uprzednio zakupione udziały (akcje).
Przykład 4
Pan Kowalski wnosi do spółki B z o.o. aportem udziały w spółce A z o.o.
Uprzednio zakupił udziały w spółce A za kwotę 100 000 zł.
Ponadto poniósł wydatki związane z objęciem udziałów – opłaty notarialne i podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6000 zł.
Razem koszty nabycia udziałów w spółce A wyniosły 106 000 zł.
Wnosząc udziały w spółce A aportem do spółki B objął udziały o wartości nominalnej 110 000 zł.
A zatem osiągnął przychód z objęcia udziałów w spółce B w wysokości 110 000 zł, ponosząc koszty jego uzyskania w wysokości 106 000 zł.
Tym samym pan Kowalski osiągnie dochód
w wysokości: 110 000 zł – 106 000 zł = 4000 zł.
Według tych samych zasad ustalane są koszty uzyskania przychodu z objęcia udziałów, gdy wnoszącym aport jest osoba prawna (art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b i art. 16 ust. 1 pkt 8 updop).
Udziały uprzednio objęte w zamian za wkład w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »