| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

Koszt zbycia udziałów objętych w zamian za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część
Zgodnie z art. 22 ust. 1k pkt 2 updof w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części ustala się według wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.
Przykład 7
Pan Nowak uprzednio objął udziały o nominalnej wartości 1 000 000 zł w spółce B w zamian za wkład niepieniężny, jakim było przedsiębiorstwo.
Wartość przedsiębiorstwa wynikająca z ksiąg na dzień objęcia udziałów w spółce B wynosiła 900 000 zł.
Pan Nowak sprzedał wszystkie udziały w spółce B za kwotę 1 100 000 zł.
Osiągnął zatem dochód ze sprzedaży udziałów w wysokości: 1 100 000 zł – 900 000 zł = 200 000 zł.
Analogicznie na podstawie art. 15 ust. 1k pkt 2 updop koszt uzyskania przychodu ze zbycia udziałów ustala się w przypadku, gdy zbywającym jest osoba prawna.
Opodatkowanie dochodów z objęcia udziałów (akcji) oraz ich zbycia
Dochody z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, jak również z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), łączy się z innymi dochodami kapitałowymi, tj. ze zbycia papierów wartościowych, ze zbycia lub realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych oraz ze zbycia pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka).
Na podstawie art. 30b ust. 1 updof od tych dochodów uzyskanych na terytorium Polski podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych ani opodatkowanych według liniowej stawki 19%.
Dochody te są wykazywane w odrębnym zeznaniu rocznym z dochodów kapitałowych, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 updof.
Przykład 8
Pan Nowak osiągnął za 2005 r. dochód ze zbycia części udziałów w spółce B z o.o. w wysokości 30 000 zł. Poniósł stratę w wysokości –20 000 zł z objęcia udziałów w spółce A z o.o. w zamian za aport samochodu osobowego niebędącego uprzednio składnikiem majątku firmy (ze względu na jego wartość rynkową – na dzień objęcia udziałów – niższą od ceny jego nabycia).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK