| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport w spółce - skutki podatkowe, przedmiot, forma wniesienia

Aport: Zarówno do spółki kapitałowej, jak i osobowej można wnieść wkład niepieniężny - aport. Jedyne ograniczenie, jakie występuje w tym przypadku, to takie, że przedmiotem aportu nie mogą być prawa niezbywalne. Ze względu jednak na różnicę w konstrukcji prawnej spółek kapitałowych i osobowych różne są konsekwencje podatkowe przystąpienia do spółki (objęcia udziałów lub akcji) w zamian za taki wkład.

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
5) koncesje, licencje i zezwolenia,
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej,
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
8) tajemnice przedsiębiorstwa,
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 551 k.c.).
Zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (art. 5a pkt 4 updof).
A zatem zespół składników majątkowych i niematerialnych, aby mógł być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, musi spełniać łącznie następujące warunki:
• być wyodrębniony organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, w tym wyodrębnione powinny być jego zobowiązania,
• być przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych,
• mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Należy zauważyć, że w przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa (bądź zorganizowanej części przedsiębiorstwa) przez osobę fizyczną nie mają zastosowania przepisy art. 16g ust. 9 i art. 16h ust. 3 updop, dotyczące kontynuacji metody amortyzacji i wysokości odpisów w związku przekształceniem formy prawnej.
Przekształcenie formy prawnej może bowiem nastąpić jedynie w przypadkach, o których mowa w art. 551 k.s.h., a przepis ten nie przewiduje przekształcenia formy prawnej w przypadku wniesienia przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą jej przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie powstaje w wyniku „przekształcenia” osoby fizycznej w osobę prawną (z uzasadnienia wyroku NSA z 3 marca 1998 r., sygn. akt III SA 191/97).
Również przepisy art. 93 i 93a Ordynacji podatkowej nie przewidują następstwa prawnego w wyniku wniesienia przez osobę fizyczną aportem przedsiębiorstwa do osoby prawnej, co powoduje, że w tej sytuacji nie ma również zastosowania art. 16g ust. 18 updop (nakładający obowiązek kontynuacji wysokości odpisów amortyzacyjnych i metody amortyzacji w przypadku wystąpienia następstwa prawnego).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »