| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenie VAT przy eksporcie i imporcie

Rozliczenie VAT przy eksporcie i imporcie

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest import oraz eksport towarów. Z importem będziemy mieli do czynienia, gdy nastąpi przywóz towarów z terytorium państwa pozaunijnego na terytorium Polski. Eksport natomiast to potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty, jeżeli wywóz jest dokonany przez: dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (eksport pośredni). Zarówno w przypadku importu, jak i eksportu ich rozliczenie dla celów VAT zależy od poprawnego ustalenia podstawy opodatkowania oraz dokumentowania.

Towar zostaje zgłoszony do procedury wywozu w urzędzie celnym w Warszawie na dokumencie SAD karty 1, 2 i 3. Wyprowadzenie towaru poza obszar celny Unii nastąpi przez przejście graniczne z Ukrainą, do którego towar zostanie dostarczony transportem drogowym. Po załatwieniu formalności wywozowych w urzędzie celnym wewnętrznym (dokonanie zgłoszenia celnego), towar wraz z kartą 3 SAD powinien zostać wydany zgłaszającemu, który w transporcie drogowym dostarczy go do urzędu granicznego (wyprowadzenia). Urząd ten po stwierdzeniu, że towary przedstawione są tymi samymi, co ujęte w zgłoszeniu celnym, będzie nadzorował ich faktyczny wywóz i dokona potwierdzenia wywozu na odwrocie karty 3 SAD pieczęcią zawierającą datę i wskazującą nazwę urzędu celnego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK