| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenie VAT przy eksporcie i imporcie

Rozliczenie VAT przy eksporcie i imporcie

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest import oraz eksport towarów. Z importem będziemy mieli do czynienia, gdy nastąpi przywóz towarów z terytorium państwa pozaunijnego na terytorium Polski. Eksport natomiast to potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty, jeżeli wywóz jest dokonany przez: dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (eksport pośredni). Zarówno w przypadku importu, jak i eksportu ich rozliczenie dla celów VAT zależy od poprawnego ustalenia podstawy opodatkowania oraz dokumentowania.

EKSPERT WYJAŚNIA

MICHAŁ DRAGAN

doradca podatkowy z Mazars & Guerard Audyt

Za eksport w rozumieniu ustawy o VAT uważa się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu dostawy towarów. Wywóz towarów może być przy tym dokonany przez: dostawcę lub na jego rzecz, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

Przepisy ustawy o VAT przewidują, że eksport korzysta z opodatkowania stawką 0 proc. Aby móc rozliczyć dostawę jako eksport, a więc z zastosowaniem stawki 0 proc. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc musi otrzymać dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Należy przy tym nadmienić, że dla eksportera jest przeznaczona karta SAD 3, natomiast kartę 8 otrzymuje odbiorca towaru.

Po przedstawieniu towaru i karty 3 SAD w urzędzie celnym wyprowadzenia, urząd ten upewnia się, że przedstawione towary są towarami zgłoszonymi i nadzoruje ich fizyczny wywóz. Urząd ten ma jednocześnie obowiązek dokonać potwierdzenia wywozu towaru poza obszar celny Wspólnoty na karcie 3 dokumentu SAD i zwrócić ją na żądanie zgłaszającego. Zgłaszający może jednakże wyrazić wolę zwrotnego otrzymania karty 3 i dokonania potwierdzenia wywozu towaru - w jakikolwiek inny sposób. Potwierdzenie wywozu powinno zostać dokonane poprzez umieszczenie przez funkcjonariusza celnego na odwrocie karty 3 SAD pieczęci wskazującej datę i nazwę urzędu celnego. Po dokonaniu ww. potwierdzenia, karta 3 powinna zostać wydana osobie, która ją przedstawiła wraz z towarem (eksporter, zgłaszający, jego przedstawiciel, przewoźnik) lub jeśli jest to niemożliwe - osobie wskazanej w dokumencie SAD (tj. osobie mającej miejsce zmieszkania/siedzibę na obszarze właściwości miejscowej urzędu celnego wyprowadzenia).

Trzeba pamiętać, że gdy towary zwolnione do wywozu nie opuściły obszaru celnego Wspólnoty, eksporter musi poinformować o tym fakcie urząd celny wywozu, tj. urząd celny, w którym dokonane zostało zgłoszenie celne, i zwrócić do tego urzędu kartę 3 SAD.

Gdy towary wywożone są koleją, drogą pocztową, morską czy też lotniczą lub gdy wysyłka jest związana ze stosowaniem procedury tranzytu, jeśli zmiana umowy przewozu powoduje zakończenie na obszarze celnym Wspólnoty czynności transportu, która miała się zakończyć poza tym obszarem, wówczas można przystąpić do realizacji zmienionej umowy tylko za zgodą urzędu celnego wyprowadzenia, lub w przypadku czynności tranzytowej, za zgodą urzędu celnego wyjścia. W takich przypadkach także istnieje obowiązek zwrócenia karty 3 dokumentu SAD.

Warto zwrócić uwagę, że przepisy ustawy o VAT nie precyzują, jaki rodzaj dokumentu podatnik musi posiadać, aby rozpoznać dostawę jako eksport. Należałoby w związku z tym przyjąć, iż każdy dokument poświadczony przez właściwy dla danej dostawy urząd celny, potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty może być podstawą do ujęcia dostawy jako eksportu. W analizowanym przypadku karta SAD 8 potwierdzona przez właściwy urząd celny mogłaby w mojej opinii stanowić podstawę ujęcia dostawy jako eksportu.

(SVB)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 2 pkt 8 oraz art. 41 ust. 4-7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK