| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rachunkowość związana z zakupem i eksploatacją samochodu

Rachunkowość związana z zakupem i eksploatacją samochodu

W poradniku podpowiadamy, jak prawidłowo dokonać ewidencji księgowej związanej z zakupem i eksploatacją samochodu. Przedstawiamy możliwości ujęcia przez firmę samochodu w zależności od zaistniałej sytuacji. Wskazujemy sposoby ewidencji różnych form nabycia samochodu, włącznie z leasingiem. Mając na uwadze odmienne ujęcie leasingu w przepisach podatkowych i bilansowych.

Zakup samochodu na raty

Firmy mogą dokonywać także zakupów samochodów na raty. Jednak nie ma to znaczenia z punktu widzenia wprowadzenia samochodu jako środka trwałego do ksiąg. Rozliczenie z dostawcą odbywa się w okresie na jaki został zawarty układ rat.

ZAPAMIĘTAJ

Wprowadzenie do ewidencji samochodu zakupionego na raty powinno nastąpić w momencie rozpoczęcia użytkowania samochodu.

Tabela 6. Ewidencja zakupu samochodu na raty

Zapamiętaj

Opłata za ustanowienie zastawu rejestrowego oraz zapłacony przy zakupie podatek od czynności cywilnoprawnych wliczane są do wartości początkowej samochodu.

Kredyt inwestycyjny na zakup samochodu

Do wartości początkowej samochodu wliczane są odsetki od kredytu naliczone do dnia przekazania go do używania oraz prowizje bankowe od udzielonego kredytu. Od momentu przekazania do używania samochodu aż do chwili spłaty kredytu odsetki naliczane są systematycznie za okresy spłat poszczególnych rat kredytu. Odsetki księgowane w ciężar konta 081 „Środki trwałe w budowie”, ale tylko w tej części odsetek, która przypada za okres trwania budowy do momentu przekazania sfinansowanego kredytem obiektu. Po przekazaniu tego obiektu do używania odsetki zalicza się w miarę ich naliczania do kosztów finansowych (konto 750 „Koszty finansowe”).

Tabela 7. Ewidencja kredytu inwestycyjnego zaciągniętego na samochód (środek trwały)

 

Ewidencja księgowa darowizny samochodu

Nieodpłatne przekazanie (darowizna) środków trwałych (w tym przypadku samochodu), ujmuje się w księgach rachunkowych, mając na uwadze art. 3 ust. 1 pkt 32g ustawy o rachunkowości. Zgodnie z jego treścią otrzymane darowizny kwalifikowane są jako przychody pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki. A zatem otrzymanie samochodu jako darowizny kwalifikowane jest do pozostałych przychodów operacyjnych u obdarowanego, a u darczyńcy zaliczone są do pozostałych kosztów operacyjnych.

Tabela 10. Otrzymane/przekazane darowizny samochodów

Tabela 11. Nieodpłatne przyjęcie samochodu - środka trwałego

Ustalona wartość nieodpłatnie przyjętego składnika aktywów ujmowana jest jako rozliczenie międzyokresowe przychodów i zaliczana stopniowo do pozostałych przychodów operacyjnych. „Stopniowo” oznacza równolegle do odpisów amortyzacyjnych otrzymanego składnika majątku.

Tabela 12. Nieodpłatne przekazanie samochodu - środka trwałego

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK