| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zmiany dla podatników PIT w 2011 r.

Zmiany dla podatników PIT w 2011 r.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 25 listopada 2010 r. wprowadza istotne zmiany zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla podatników osiągających przychody w ramach pozostałych źródeł. W przypadku przedsiębiorców na szczególną uwagę zasługują zmiany dotyczące spółek osobowych. Warto również wspomnieć, że sama nowelizacja jest dotknięta wadą legislacyjną, ponieważ ustawodawca pominął przy jej tworzeniu jedną z poprzednich nowelizacji. Stąd nowelizacja wprowadza do art. 5a pkt 24, kiedy art. 5a u.p.d.o.f. ma już tych punktów 25. Nie można jednak liczyć na to, żeby tego typu wady legislacyjne uchyliły obowiązywanie całej nowelizacji.

Ulga internetowa

Nowelizacja rozszerza ulgę internetową na wydatki dotyczące korzystania z internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych i telefonów komórkowych. Rozszerzenie ulgi internetowej dotyczy również wydatków za korzystanie z internetu w kawiarenkach internetowych. Przy czym ulgę internetową można obecnie udokumentować nie tylko fakturą VAT, ale również każdym dokumentem stwierdzającym poniesienie wydatków na internet. Niezmieniony został natomiast limit ulgi internetowej, z tytułu której odliczyć można od dochodu 760 zł w roku.

Ulga dla niepełnosprawnych

Wydatki, takie jak:

1) opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa,

2) utrzymanie przez osoby niewidome, o których mowa powyżej, psa przewodnika,

3) używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne

– podlegają odliczeniu od dochodu w ramach limitu rocznego 2280 zł, a podatnik nie musi posiadać dowodów dokumentujących ich poniesienie.

Nowelizacja zakłada, że podatnik nadal nie musi posiadać dowodów dokumentujących poniesienie tych wydatków, musi jednak na żądanie organów podatkowych:

1) wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono z racji funkcji przewodnika,

2) okazać certyfikat psa asystującego (instytucja psa asystującego została wprowadzona od 19 czerwca 2008 r. w ustawie o rehabilitacji oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; obejmuje ona również psa przewodnika osoby niewidomej),

3) przedstawić dokumenty świadczące o odbyciu zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych, do dojazdu na które wykorzystywano samochód, np. skierowanie na zabiegi.

Nowelizacja weszła w życie 1 stycznia 2011 r. z drobnym wyjątkiem dotyczącym ochrony informacji niejawnych przy przekazywaniu 1 proc. podatku przez upoważnione organy (art. 14 nowelizacji z 25 listopada 2010 r.). Z wyjątkiem przepisów dotyczących wspólnego rozliczenia małżonków (była o tym mowa wyżej) nowe przepisy mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2011 r. Należy jednak brać pod uwagę przepisy przejściowe nowelizacji, które również omówiono w publikacji.

Podstawa prawna:

ustawa z 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478).

 

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »