| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Od przychodu do zaliczki

Od przychodu do zaliczki

Osoby prowadzące działalność gospodarczą wiedzą, że podatki to codzienność. Ci, którzy dopiero chcą otworzyć własny biznes, stają przed dylematem, czy nie zginą w gąszczu przepisów i regulacji, zwłaszcza że te ciągle się zmieniają. Warto usystematyzować wiedzę, chociażby w zakresie podstawowym, związanym z przychodem, kosztem, dochodem i zaliczką podatkową.

Koszty przy prowadzeniu działalności
Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Ustalenie wysokości kosztów uzyskania przychodów jest niezbędne dla ustalenia wysokości dochodu. Ustawodawca w przepisach nie wymienia, jakie konkretnie wydatki można uznać za koszty uzyskania przychodu. Ustalenie katalogu takich wydatków byłoby raczej niemożliwe. Ponadto u jednego podatnika dany wydatek będzie kosztem, u innego już nim nie będzie, bo nie będzie służył osiągnięciu przychodów.
Może się jednak zdarzyć, że urząd skarbowy nie uzna poszczególnych wydatków za koszty. W takiej sytuacji może dojść do sporu między podatnikiem a urzędem skarbowym. Dlatego po dokonaniu zakupów warto najpierw sprawdzić, czy dany wydatek można zaliczyć do kosztów, aby ustrzec się przed ewentualnymi potyczkami z fiskusem. Ważne jest tu sformułowanie „poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, bowiem kontrolujący najczęściej koncentrują się na ustaleniu związku poniesionych wydatków z osiąganym przez podmiot przychodem.
Można w tym miejscu przytoczyć wyrok NSA z 14 kwietnia 2004 r. (sygn. akt FSK 113/04; niepublikowany), gdzie sąd wyjaśnił, iż zwrot „w celu osiągnięcia przychodów” należy rozumieć w ten sposób, iż decydującym jest moment osiągnięcia przychodu dla przypisania wydatkowi podatkowego kosztu. A zatem dla potrzeb podatkowych ważne jest to, że koszt podatkowy musi być poniesiony i to w określonym celu. Przy czym wykładnia językowa użytego sformułowania „koszty poniesione” wskazuje na czas dokonany, co oznacza, iż chodzi tu o taki stan, w którym nastąpiło obciążenie kosztem nie tylko w sensie ewidencyjnym, ale w znaczeniu realnym, a więc o faktyczne poniesienie wydatku.
Koszty uzyskania przychodu są ściśle związane i przyporządkowane do danego źródła przychodów. Przez koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów należy rozumieć takie wydatki podatnika, które prowadzą do osiągnięcia przychodów oraz dotyczą przychodów otrzymanych lub należnych w danym roku. Wobec tego są to wydatki związane z już istniejącymi źródłami przychodów, a nie z tworzeniem nowych źródeł przychodu – wyrok NSA z 9 października 2002 r. (sygn. akt I SA/Wr 1118/00; POP z 2003 r. nr 2, poz. 33). Również w wyroku z 10 grudnia 1999 r. (sygn. akt I SA/Lu 921/98; niepublikowany) NSA podkreślił, że koszty uzyskania przychodów należy przyporządkować do tego źródła przychodów, z którymi dane wydatki są związane.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »