| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

NSA w wyroku z 29 września 1999 r. (sygn. akt SA/Sz 909/98) ocenił, że podmiotowe prawa majątkowe charakteryzują się tym, że posiadają wartość majątkową oraz mogą być przedmiotem obrotu. Jednak takich cech nie posiada certyfikat jakości ISO 9002. Certyfikat taki nie ma wartości majątkowej ani też nie może być przedmiotem obrotu. Skład sędziów uznał, że uzyskanie takiego certyfikatu stanowi bieżący koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej.
Na temat braku możliwości zakwalifikowania poniesionych wydatków do wartości niematerialnych i prawnych, wypowiedziało się także Ministerstwo Finansów. W piśmie z 24 grudnia 1997 r. (znak PO H/6854/97/163) zajęto stanowisko, że wniesione aportem prawa do projektów budowlanych nie stanowią wartości niematerialnej i prawnej w dacie wniesienia aportu. W piśmie wskazano, że ponieważ projekty budowlane nie będą bezpośrednio wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale będą służyły do wytworzenia nowego środka trwałego w postaci budynku biurowego, to nie spełniają one przesłanek do zaliczenia jako wartość niematerialna i prawna. Po oddaniu takiego budynku do używania wartość przedmiotowego projektu będzie stanowiła część składową wartości początkowej budynku. Taka wartość niematerialna i prawna wraz z wartością początkową budynku będzie stanowiła podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Ministerstwo Finansów wypowiedziało się także w sprawie opłat koncesyjnych, nakazując zaliczanie ich w koszty w momencie poniesienia (czyli z podatkowego punktu widzenia nie są to wartości niematerialne i prawne).
Wykładnia MF
W związku z napływającymi pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych opłat koncesyjnych, na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) wyjaśniam, co następuje:
Zasadą w gospodarce rynkowej jest wolność prowadzenia działalności gospodarczej. W niektórych jednak dziedzinach ustawodawca wprowadza pewne warunki, od których spełnienia jest uzależniona możliwość podjęcia tej działalności. Jednym z tego typu wymogów jest obowiązek uzyskania koncesji. Podstawowym aktem prawnym określającym, jaka działalność jest koncesjonowana, jest ustawa z 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. z 1999 r. Nr 101, poz. 1178 z późn.zm.). Obowiązek uzyskania koncesji może wynikać również z innych ustaw.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK