| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Osoba fizyczna, która prowadzi podatkową księgę przychodów, jeżeli uzna, że zakupiony składnik majątku trwałego będzie wykorzystywany krócej niż rok, jest zobowiązana – co do zasady – do ujęcia takiego składnika w prowadzonej ewidencji wyposażenia. Stosownie do przepisów Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn.zm.) w ewidencji wyposażenia ujmuje się składniki majątku, których wartość początkowa przekracza kwotę 1500 zł.
Przykłady
Osoba fizyczna opodatkowana na zasadach ogólnych i rozliczająca podatek dochodowy za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów 2 września 2004 r. dokonała zakupu obrazu za 1400 zł. Z uwagi na to, iż cena tego obrazu nie przekracza 1500 zł, nie wykazuje się tego składnika ani w ewidencji wyposażenia, ani w ewidencji środków trwałych. W tym przypadku nie ma znaczenia fakt, że obraz może wisieć na ścianie przez kilka czy kilkanaście lat. Wydatek poniesiony na zakup obrazu stanowi koszt uzyskania przychodu w dacie poniesienia. Aby zaliczyć ten zakup do kosztów prowadzonej działalności niezbędne jest jednak, aby obraz znajdował się w pomieszczeniach firmy. Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 49 u.p.d.o.f. nie uważa się za koszt uzyskania przychodów tych wydatków, które zostały poniesione na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa, jeżeli składniki takie nie zostały zaliczone zgodnie z odrębnymi przepisami do środków trwałych – w przypadku stwierdzenia, że zakupione składniki majątku nie są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz służą celom osobistym podatnika, pracowników lub innych osób, albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa.
Osoba fizyczna opodatkowana na zasadach ogólnych i rozliczająca podatek dochodowy za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów 30 sierpnia 2004 r. dokonała zakupu dywanu o wartości 1250 zł. Podatnik uznał, że okres używania dywanu nie przekroczy 1 roku. 30 sierpnia 2005 r. okazało się, że zakupiony dywan może być nadal używany, gdyż nie został zniszczony w taki sposób, aby podlegał wymianie. W niniejszym przypadku podatnik nie ma ani obowiązku zaliczenia zakupionego dywanu do wyposażenia, które podlega ujęciu w ewidencji wyposażenia (wartość początkowa nie przekracza 1500 zł), ani zakwalifikowania dywanu do środków trwałych. Przepisy u.p.d.o.f. nie nakładają obowiązku przekwalifikowania do środków trwałych zakupionego składnika majątku, którego wartość nie przekracza kwoty 3500 zł, ale jest użytkowany dłużej niż rok.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK