| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego spółka z o.o. wybudował w latach 90. za własne środki zakładowy budynek mieszkalno-biurowy. Spółka może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej posiadanego budynku, jeżeli tylko spełnione są wszystkie kryteria niezbędne dla amortyzacji (posiadanie tytułu prawnego, wykorzystywanie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością). Obowiązujące przepisy podatkowe nie ograniczają możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od budynków, jeżeli budynki mieszkalne nie są zasobem należącym do spółdzielni mieszkaniowej.
Spółka akcyjna zajmująca się produkcją obuwia posiada jako majątek trwały maszyny do produkcji. W maju 2004 r. spółka zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka nie osiąga jednocześnie przychodów z prowadzonej działalności. W deklaracjach CIT składanych do urzędu skarbowego od czerwca 2004 r. spółka wykazuje co miesiąc – w ujęciu narastającym – jako przychód podlegający opodatkowaniu jedynie kwoty odsetek uzyskanych od posiadanych lokat pieniężnych. Z tego też względu od czerwca 2004 r. spółka nie może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od posiadanych maszyn do produkcji obuwia.
NSA w wyroku z 30 marca 1995 r. (sygn. akt SA/Łd 1688/94) uznał, że regulacja w zakresie braku prawa dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, która odnosi się do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, dotyczy likwidacji środków trwałych bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością osoby prawnej i stanowi pewien wyjątek od ogólnej zasady, iż likwidacja nie w pełni umorzonych tego rodzaju środków trwałych stanowi koszt uzyskania przychodu w wysokości niezamortyzowanej wartości tych środków.
Treść art. 22c u.p.d.o.f. jest zbliżona do art. 16c u.p.d.o.p. Różnice istnieją w regulacjach dotyczących budynków mieszkalnych. Osoby fizyczne nie dokonują amortyzacji od budynków mieszkalnych wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokali mieszkalnych, służących prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawianych albo wynajmowanych na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu.
Przykład
Podatnik, prowadzący piekarnię, 17 sierpnia 2004 r. zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie. Podatnik posiadał środki trwałe, które były wykorzystywane do tej działalności. Posiadane środki trwałe nie zostały jednak całkowicie zamortyzowane. W tym samym dniu, w którym podatnik zaprzestał prowadzenia działalności piekarniczej, dokonał zmiany rodzaju działalności na produkcję cukierniczą. Posiadane przez podatnika środki trwałe będą w całości wykorzystywane przy prowadzeniu nowego rodzaju działalności. W tym przypadku podatnik nie zaprzestaje dokonywania odpisów amortyzacyjnych od posiadanego majątku. W dalszym ciągu odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu dla celów podatkowych. Posiadane maszyny, od których są dokonywane odpisy amortyzacyjne, są związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK